Asylhantering av syrier pausas av Migrationsverket

ÅTERVANDRING. Sverige pausar asylhantering av syrier, uppger Migrationsverket i ett pressmeddelande. ”Givet läget går det helt enkelt inte att bedöma skyddsskälen just nu”, säger rättschefen Carl Bexelius.

Sverigedemokraterna – ”Flyktinginvandringen” är det största och mest välorganiserade bedrägeriet i Sveriges historia. Från början till slut bygger det på lögner, smugglare som lurar migranter, migranter som lurar Migrationsverket och politiker som lurar väljare. Det är därför viktigt att regeringen nu ger flera myndigheter i uppdrag att kartlägga ”flyktingars” resor för att kunna återkalla uppehållstillståndet för de ”flyktingar” som reser till hemlandet på semester.

Inga utvisningsbeslut kommer verkställas, och inga beslut om uppehållstillstånd fattas, under pausen.

Hur länge stoppet kommer gälla anges inte, men myndigheten understryker att sådana bara införs under begränsade perioder, och jämför med talibanernas maktövertagande i Afghanistan 2021.

-Pettersson tycker att alla som jublade när Assad försvann till Moskva kan åka hem direkt…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Asylhantering av syrier pausas av Migrationsverket”

  1. Det finns naturligtvis ”riktiga ” flyktingar från Syrien i Sverige .
    Och de har självklart rätt att fira att en hemsk Diktator störtas.
    Av precis samma anledning som vi jublar när Socialdemokraterna röstas bort .
    Om det senare visar sig att det nya styret är lika jävliga eller värre så har man bara varit lite glad i onödan .

  2. Men det finns många fler skandaler i Sverige, Palmemorden som förmodligen
    var fejkat, Estonias förlisning, mordet på konstnären Lars Wilks som väldigt snabbt blev nertystat. Medias beteende medmera. medmera.?

    11
    1
      • Jens H, ang. din fråga,
        förmodligen har Tony läst någon (eller båda) böckerna av författaren Claes Hedberg: ”En oväntad vändning”, resp. ”Ett lurat folk – Teatermordet på Olof Palme”, alternativt sett på på Y-tuben, finns mycket där, – googla på ”Claes Hedberg” eller på boktitlarna.

  3. Vaknar Europa och deras ”folkvalda”? Det ofattbart sjukliga tillståndet har pågått i decennier och nu – kanske – vaknar de ”behjärtansvärda” idioter som låtit idiotins godhet kletats på oss av deras godhet nu kanske låtit sig besinnas(?). Vansinnet och godhetsmotivet har överskuggat idiotin och många kryper till korset när sanningen uppdagas.
    Herre! Förlåt den ty de vet icke vad de göra!

    23

KommenteraAvbryt svar