DEN GRÖNA INDUSTRIN. Northvolts ansökan om rekonstruktion via det amerikanska Chapter 11-förfarandet innebär att svenska skattepengar riskerar att gå förlorade, rapporterar Dagens Industri. I och med manövern förhindras långivarna att vidta några åtgärder mot Northvolt, som inom fyra månader ska presentera en plan för hur rekonstruktionen ska gå till.

AP-fonderna 1–4 har totalt investerat 5,8 miljarder kronor i batterijätten, medan Vattenfall och Skellefteå Kraft har bidragit med ytterligare hundratals miljoner.
Utöver detta har bolaget mottagit stöd från svenska myndigheter på totalt 600 miljoner kronor samt lån garanterade av EU och Nordiska investeringsbanken, där delar nu riskeras i rekonstruktionsprocessen
Riksgälden, den statliga förvaltningsmyndigheten, ställde samtidigt upp med gröna kreditgarantier värda 12 miljarder kronor. Men jättelånet betalades inte ut då Northvolt enligt Di:s uppgifter inte uppfyllde villkoren, vilket gjorde att de statliga garantierna aldrig trädde i kraft.
-Pettersson säger att det för Sveriges skattebetalare hade kunnat vara betydligt värre, men jag begriper inte hur man ska komma åt produktionsproblemen i Skellefteå med konkursskyddet Chapter 11. Northvolt kanske ska börja med att byta ut vd Peter Carlsson.
Northvolt har skulder på 60 miljarder till olika kreditgivare som förfallit plus lån som ännu inte förfallit så sammanlagt troligen över 100 miljarder.
UPPDATERAT: Peter Carlsson avgår som vd för Northvolt, uppger bolaget i ett pressmeddelande.
Runt 70 procent av de anställda har lockats till Sverige från hela världen på grund av sina kompetenser. Nu kan dessa att tvingas lämna Sverige när deras arbetstillstånd går ut.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Företaget verkar vara lika korrumperat som Ukraina. Hur kan en massa miljarder försvunna utan att dom producerar något? Sannolikt lika stor bluff som vindsnurrorna. Finansierat med våra skattepengar.
@Olof.p, din sanspelning till Ukraina gillas inte av mig. Visserligen kämpar båda för sitt överlevande, men för ukrainas folk är det blod, svett och tårar. För Northvolts anställda blir det bara tårar när deras anställning upphör. För Skellefteå gissar jag det blir svettigt att stå där med resterna av ett havererat företag OM bolaget Northvolt kraschar..
Go Woke – Go Broke !
Jag förstår inte överhuvudtaget att pensionsbolag får satsa och låna ut så stora belopp,
det borde väl finnas ett förbud mot sådant svindleri.
he adamsson, Sveriges samlade pensionsfonder är tusentals miljarder så det som har lånats ut till Northvolt är en som en piss i Mississippi. Alternativet till att ta risker på börser är en låg bankränta och de flesta investeringar fonderna gör går bra.
Under 2023 uppgick det samlade resultatet för Första–Fjärde och Sjätte AP-fonderna, som fungerar som en buffert för pensionssystemet, till 144 miljarder kronor efter kostnader. Det motsvarar en avkastning på 8,1 procent. Sedan det nuvarande pensionssystemet infördes 2001 har buffertfonderna haft en genomsnittlig årlig avkastning på 6,2 procent, vilket betyder att det ackumulerade resultatet vid utgången av 2023 uppgick till 1 642 miljarder kronor.
Under 2023 fick den genomsnittliga AP7-spararen en avkastning på 18,4 procent. Detta kan jämföras med de privata fonderna inom premiepensionssystemet, som hade en genomsnittlig avkastning på 16,7 procent.
Jag förstår inte hur någon kan säga att cirka 9 (nio) miljarder Sek kan liknas vid en piss i Mississippi.
Det är möjligt att Sveriges samlade pensionsfonder är jättestora men om man använder pengarna på ett så omdömeslöst sätt som man gjort när man gått in i luftslottet Northvolt då kan även stora pengar ta slut.
Sedan kan man ju undra varför dessa fonder är så jättestora, om det nu är så vilket jag betvivlar.
Slutligen, dessa pengar är de facto svenska folkets.
Men sanningen är väl att det är politikernas fabless för GRÖNT som ligger till grund för hela detta SPEKTAKEL !
Nu var det nog så att de som investerade pengar i Northvolt inte visste att det var ett luftslott då och det vet vi fortfarande inte även om det set mörkt ut.
Hade pengarna satts på banken till låg ränta hade det varit gnäll för det.
Jag tycker pensionsfonderna sköter sig bra och sprider riskerna lagom.
Min premiepension har ökat 17 procent i år och 8,2 procent totalt genom åren (jag har inte valt fond). Det är godkänt. Investerar man på börsen så är det en balans mellan risk och utdelning.
Råttan lämnade skeppet med miljoner i fickan..
Resten kanske får ta mössan?
https://da.se/2024/11/northvoltanstallda-kan-bli-utan-ersattning/
Nu bekräftat att skitstöveln Peter Carlsson lämnar det sjunkande skeppet.
Peter Carlsson tar till skillnad mot andra med sig några hundra miljoner och skiter i dom andra.
Har man inside information säljer man aktierna när lamporna börjar lysa rött utan att varna andra.
En rejäl granskning nu av VD Peter Carlsson väntar med största säkerhet.
Och förhoppningsvis ett rejält skadestånd !!
Hade nog lönat sig bättre att köpa trisslotter för AP fond pengarna!
Svar till Stefan Holmqvist:
Ännu bättre att inte spekulera med pensionärernas pengar.
Helt rätt Nulle, ”AP-fonderna har till uppgift dels att utjämna svängningarna mellan pensionsavgifter och pensioner och dels att bidra med avkastning till pensionssystemet på längre sikt”, det uppdraget sköter dom ju som skit o pannkaka, med våra pensionspengar, 5,8 miljarder åt helvete, fy fan.
VD Peter Carlsson bör nog granskas och förklara varför han plockade ur hundratals miljoner tidigare.
Gissar på rättsligt efterspel för honom, varför säljer man sina aktier om man tror på företaget och dess framtid ?
Gangsters ska inte ägna sig åt företag och lura andra företag och människor då ska dom ställas till svars.
Han sålde, enligt uppgift, bara en liten del av sitt aktieinnehav. Jag tycker det intressanta är vem/vilka som köpte dom. AP-fonderna, eller?
Att sälja för 200 miljoner räcker nog bra att leva resten av livet på.
Dessutom stal han pengarna av bla… svenska pensionärer.
Hade han sålt hela innehavet hade en granskning mot honom varit ett faktum redan då, det ville han nog undvika, För dom som inte sett igenom skitstöveln Peter Carlsson rekommenderar jag ett besök hos optikern.
Karl.
Peter Carlsson visste från början att upplägget bara kunde sluta på ett sätt och såg till att sälja sina aktier när dem stod på topp. skattebetalarna får betala.
Ytterligare 5,8 miljarder av pensionärernas pengar borta.
Och det lär märkas på framtida pensionsutbetalningar till pensionärerna !!!!
Det kommer antagligen att sluta på samma söt för samtliga så kallade gröna investeringar..
Men den enda som var mogen att falla är ju nordvolt studera kostnadsbilden sista försöket är ju att försöka få pengar från USA med samma konkurs skydd som sas. Men det är ju vitalt skilda förutsättningarna . Nordvolt är ett bedräger som andar idioter innom miljörörelsen det är antagligen lättare att kalla in Greta så kan hon klimat strejka för li-jo batteri då det blir brister på litium till mentslpasigenter.