Nordkorea skickar raketer och artilleri till Ryssland

UKRAINA. Nordkorea har skickat långdistansraketer och artillerisystem till Ryssland och en del av dem har förts till den ryska Kurskregionen nära Ukraina för att användas mot ukrainska styrkor, rapporterar Kyiv Intependent, med hänvisning till uppgifter från den ukrainska underrättelsetjänsten som tidningen tagit del av.

Nordkoreansk artilleri

Nordkorea har försett Ryssland med omkring 50 artillerienheter, eller haubitsar, och omkring 20 raketsystem som kan skjuta många raketer samtidigt. Bilder på haubitsarna på godsvagnar har cirkulerat i sociala medier.

Förra året levererade Nordkorea miljontals artillerigranater till Ryssland och i år har landet skickat uppemot 12.000 soldater.

Michael Kofman, knuten till Carnegie Endowment for International Peace, säger att det nordkoreanska engagemanget blir allt djupare. – Det har gått från att leverera stora mängder ammunition och vapen till att bli en part i kriget och det kan hjälpa Ryssland att återta Kurskregionen, säger Kofman.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

14 thoughts on “Nordkorea skickar raketer och artilleri till Ryssland

  1. Lidl kvalite … dom röker och smäller säkert men största risken att dö är nog för dom som avfyrar dessa B produkter krigsmateriel.
    Putin kommer bli galen på skiten Nordkorea skickar i form av sk… krigsmateriel och soldater av absolut lägsta nivå.

  2. En termobarisk bomb eller vakuumbomb som den också kallas. Det är en del av Rysslands krigsstrategi som kan ge fruktansvärda konsekvenser. Inte bara själva explosionen utan även utanför explosionsområdet. Det visar en granskning som AP gjort.

    Effekterna är bland annat kollapsade lungor, krossade ögon och hjärnskador. Bomben skapar en virvel av högt tryck och värme som kan penetrera tjocka väggar och som dessutom suger ut allt syre i omgivningen.

    Min åsikt: nuka hela planeten så är det gjort.

    24
    2
    • När det gäller Putin och hans lär vapen är Ja intresserad av om han faktiskt har hållit dom i trim. Det ginns ju.vissa krav dom måste uppfyllas.
      Och frågan är om en så korrumperade stat som Ryssland klarar av att hålla sitt krigsmateriel i trim .

KommenteraAvbryt svar