Investerare ser noll värde i Northvolt

DEN GRÖNA INDUSTRIN. Klockan tickar för batteritillverkaren Northvolt. Sedan flera månader tillbaka har företaget jagat pengar för sin finansiering.

I veckan rapporterades det att Northvolt lutar mot rekonstruktion i USA någonting som flera källor uppgav för Dagens Industri. Det handlar om ett så kallat chapter 11-förfarande i USA, vilket kan beskrivas som en rekonstruktionsprocess.

Nu skriver Financial Times att Northvolts öde kan vara nära redan nästa vecka, med hänvisning till en källa, som tillägger att företaget skrivit ner sitt värde på noll. Tidningen skriver att en person med insyn säger att chapter-11 fortfarande är möjligt. – Till och med konkurs är fortfarande ett alternativ, säger källan till FT. 

Om Northvolt på bloggen…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

17 thoughts on “Investerare ser noll värde i Northvolt

  1. Glöm aldrig vilka som avvecklade den säkra och lönsamma kärnkraften.

    I Tyskland Angela Merkel uppvuxen i Östtyskland och i Sverige Miljöpartisterna och Socialdemokraterna som fortfarande aspirera på makt för att subventionera fler vindkraftverk.

    43
  2. Man är ju som mindre vetande oerhört förvånad att man kör igång en verksamhet med över 5000 anställda utan att kunna hantverket. Vad kan gå fel?

    Rimligtvis borde 250 anställda kunnat köra igång och expanderat när man vet hur och vad man gör.

    Flyga in över 400 kineser i en verksamhet som ska frigöra europa från Kina verkar varken särskilt miljövänligt eller ens verklighetsbaserat.

    Vi får trösta oss med att chefen lyckats sälja aktier för 200 miljoner medans rikets pensionärer får mindre och mindre att leva av.

    Annars kan man ju lägga ner skiten och köpa batterier från Kina som har överskott på produktion och låga priser.

    32
  3. Ingen med vettet i behåll investrera i sån skit, obs, fria tider nere igen, attackerad av it-terrorister, mörka krafter som styr, vänstern ligger bakom garanterat.

    44
    • Berit. H, Petterssons blogg drabbades tidigare av överbelastning och låg nere då och då. Sedan bytte jag plattform/leverantör och sedan hösten 2012 har det inte varit några problem. Fria Tider kan vara attackerade, det kan också bero på annat. Hur du kan veta att vänstern ligger bakom är obegripligt för mig. Ring polisen om du har bevis.

      15
      8
  4. Ja man försöker köpa kunskap av någon som inte är intresserad av att leverera. Och kan man inte läsa Kinesiska kanske man inte skall köpa maskiner med kinesiska manualer . Och det särskilt när man inte vet ett skit om hur man tillverkar li_jo batterier

    37
  5. Som vanligt med gröna hugskott. Upp som en sol med stöd av okunniga politiker och media. Sedan i graven där skattebetalarna avkrävs notan.

    49
  6. Att investera i Northvolt är lika värdelöst som att investera i en miljöpartist!
    Mycket skadliga miljöbovar båda två, skadliga för miljön och för samhället!

    66
    • Bra idé, Stefan.
      De 300 000 som röstade på miljömupparna i senaste valet kan ju bidra med 3000-4000 kr var.
      Då har vi snabbt fått ihop runt 1 miljard åt stackars Northvolt, så att de kan leka vidare ett tag till.

      15
      • Hmm, missade visst en nolla där – ser att det är visst runt 10 miljarder som Northvolt behöver i ett första steg – miljömupparna får gräva djupare i sina plånböcker: 6000-7000 kr per person krävs det.

        13

KommenteraAvbryt svar