Svensk polis har i nio månaders tid infiltrerat det kriminella nätverket Foxtrot. På så vis har man lyckats kartlägga narkotikans väg in i Sverige, samt identifiera och gripa ett antal personer. Fem individer ställs inför rätta kommande vecka. Huvudmännen sitter dock säkra och styr handeln nere i Turkiet, en av dem är Rawa Majid.

TIDIGARE 2024-11-06 Åtal för grova narkotikabrott och grov narkotikasmuggling
Åklagaren har i dag väckt åtal mot fem personer för inblandning i en omfattande och organiserad narkotikaverksamhet i Stockholm, Göteborgsområdet, Katrineholm och Gävle. Åtalet omfattar flera större narkotikabeslag med ett samlat gatuvärde överstigande flera miljoner svenska kronor. Utredningen har visat att verksamheten varit välorganiserad med både nationella och internationella kopplingar.
– De särskilda spaningsmetoderna har varit en förutsättning för att utreda den åtalade brottsligheten och utan insatsen hade brottsligheten troligtvis inte upptäckts. Det rör sig om en omfattande utredning och under utredningens gång har vi kunnat kartlägga hur narkotikan distribueras av nätverket och hur narkotikans väg in till Sverige sett ut. Vi har identifierat flera personer bakom narkotikabrottsligheten och även den person som har haft en ledande roll i brottsligheten, säger statsåklagare Daniel Jonsson vid områdesteamet för allvarlig brottslighet i Stockholm.
Målnummer i Södertörns tingsrätt: B 14417-23, de åtalade är…
- Emil Faith, Ayata Vikström, född 2001
- George Hanna, född 1993
- Pedro Lucio, Morales Pasik, född 1990, medborgare i Uruguay och Sverige
- Eleftherios Strati, Evangelos, född 1998, medborgare i Grekland och Sverige
- Anton Berggren, född 2007
Ansvarsyrkande: SYNNERLIGEN GROVT NARKOTIKABROTT (Hanna, Morales Pasik och Strati), GROVT NARKOTIKABROTT (Vikström), GROV NARKOTIKASMUGGLING (Strati) och MEDHJÄLP TILL GROV
NARKOTIKASMUGGLING (Berggren).
Man kan altdå konstatera att det är turkar som som dränker Sverige i droger .
Och detta är ju den vanliga verksamheten sim muslimer bedriver.
Alkohol är det ju dödsstraff på att ha
Samtidigt är vi en fristad för PKK