Kina kommer inte ifatt USA som supermakt

UTRIKES. BRICS är förkortningen för det organiserade samarbetet mellan fem av världens största och mest växande statsekonomier: Brasilien, Ryssland, Indien, Kina (engelska: China) och Sydafrika. BRICS bildades 2009, Sydafrika kom till 2010. Iran, Saudiarabien, Förenade Arabemiraten, Egypten och Etiopien kom till 2024. Argentina var påtänkt som medlem men tackade nej.

Här är Argentinas flagga med men de har hoppat av från BRICS

BRICS försöker bli ett alternativ till den rådande världsordningen, med G7-länderna, Kanada, Frankrike, Tyskland, Italien, Japan, Storbritannien, USA och EU,

22-24 oktober, pågår BRICS toppmöte i Kazan, Ryssland. Länderna har stora problem, de två största ekonomiernas, Indiens och Kinas, ledare har inte pratat direkt med varandra sedan 2020, då länderna hade en militär konflikt i Galwandalen. Minst 20 indiska soldater dödades och många fler kinesiska soldater dog i denna gränskonflikt som inte är löst, har skapat ett djupt misstroende mellan de två länderna.

En annan fråga är att BRICS pratat om en gemensam valuta men Indien säger nej. Länderna är enormt olika och det är svårt att tro att de kan enas om något mer än att vara emot väst.

BRICS hemsida

Kina kommer aldrig att komma ikapp USA som global supermakt, trots att landet växt enormt de senaste åren. Det är den amerikanske statsvetarprofessorn Stephen G Brooks övertygad om.

Kinas BNP uppgår nu till två tredjedelar av USA:s, men Brooks pekar på att avståndet till USA ökar igen. Jag var ganska pessimistisk att Kina skulle komma ikapp, nu är jag ännu mer övertygad att de inte gör det, säger Brooks.

Tvärtemot många andra tror han att USA även framåt har bäst förutsättningar att styra världen i den riktning det vill – bland annat på grund av en stark militärmakt.

Sydafrikas president Cyril Ramaphosa ser bekymrad ut. När han höll BRICS förra toppmöte kunde Vladimir Putin inte komma eftersom Putin är en internationellt efterlyst krigsförbrytare.

-Pettersson vet inte vad som händer i framtiden men jag tror inte att BRICS-länderna kan hålla ihop och enas om något stort. Tvärtom tror jag Indien på sikt kommer att närma sig väst, men som känt, det är svårt att spå, speciellt om framtiden…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

13 thoughts on “Kina kommer inte ifatt USA som supermakt

  1. @Pettersson.
    Märkligt är att Du tar bort möjligheten att besvara av dig åsikter baserade på av dig läst (Google översatt?) och om dina åsikter samstämmer publiceras det i din blogg.

    Ostridigt är svar Nej, Ingen kinesisk bank vägrar att behandla betalningar från Ryssland, oavsett vad ryska Izvestia och Business Insider, skriver. Media inklusive ”dessa tidningar” bristande objektivitet eller missförstånd är ingen nyhet?

    Undertecknad redovisar i tjänst utredningar på plats i respektive stat flerfaldig kontrollerad fakta.
    Mvh. PG

    4
    2
  2. Adam Cwejman skriver i GP att Brics-länderna saknar en ordentlig värdegemenskap, att de inte förenas av vad de är för, utan endast vad de är emot, och ofta inte ens det,
    citat: ”Det finns i denna strävan en uppenbar parallell till det Kalla kriget och Sovjetunionens strävan att skapa en icke-västlig grupp av länder som förenades av sin marxism-leninism och motstånd mot västdemokratierna. Nu är marxismen borta, men inte motståndet mot Västvärlden. Men utsikterna att skapa ett sådant block ser inte särskilt ljusa ut. Indien köper visserligen ryska råvaror och vapen, men dess ledare, Narendra Modi, håller alltid sitt land utanför samtliga allianser. Liknande är det med Brasilien som under vänsterledaren ”Lula” råkar stå Ryssland nära, men lika gärna kan byta sida under nästa ledare. Kvar finns Kina, som visserligen inte har något emot att förkasta väst, men samtidigt är beroende av handeln med demokratier för sitt välstånd.”
    https://www.gp.se/ledare/i-huvudet-pa-en-europeisk-diktator.a9d76964-a11f-4e72-803e-264b7d019d76

    …och Brasiliens ”Lula” reser för övrigt inte till Brics:
    ”Han skulle ha deltagit i veckans toppmöte med Brics-länderna men läkare har avrått honom från långa resor…”:
    https://omni.se/lula-staller-in-resa-till-brics-motet-efter-huvudskada/a/QM9QVQ

    16
    • …i sala’s länk om undergången, bl.a. om gymnasister som missar tal de borde klarat på mellanstadiet; bekräftas av Kvartal:
      ”Nu faller intelligensen i de nordiska länderna. Det är en stark varningssignal för det svenska samhället, skriver Martin Ingvar, en av Sveriges ledande hjärnforskare. Det finns historiska data som tillskriver migration en del i den negativa trenden.”
      https://kvartal.se/artiklar/iq-i-norden-uppgang-och-fall/

      16
      • Att importera de trasigaste individerna från de mest fallerade länderna samt haverera skolan , energin och det pålitliga rättssystemet är perfekta metoder att få bra länder att snabbt bli ”failed states” inom någon enstaka generation !

        14
  3. Indien måste först komma till insikt med att brittiskt kolonialstyre var det bästa som kunde hända landet.
    Just nu är de fortfarande bittra på att Storbritannien drog dem ur det muhammedanska vanstyret och hinduiska vidskepligheten som samhällsplattform.

    25
    3
    • Ja Kina har en och en halv miljard människor som som är arbetsbörda.
      Vilken stat kan kom a med det. Knappast usa eller Ryssland inden är väl närmaste man kommer en del av den anglosaxiska värden. Vars konkurans kraft försvagas av just England usa . KI a har trots det flera arbetad. Och minder missbruk och korruption och en avig inställning till islam.
      Så vem tror ni vinner ett krig varmt kalt eller handels. Det är ju så att den anglosaxiska värden är mindre än Kina befolkings är störe än människor i den anglosaxiska värden

      6
      2

KommenteraAvbryt svar