Vilken årsdag!

ANTISEMITISM. På årsdagen av Hamas terrorattack mot Israel med massmord på judar och andra som var starten på kriget i Gaza och Libanon m.m. ser det ut som Sydsvenskan och ansvarige utgivaren Jonas Kanje firar dagen med glädje.

-Pettersson har inte läst Sydsvenskan så jag vet inte vad som står i tidningen, men vilken årsdag, hoppas Jonas Kanje är glad!

Det verkar som polisen har vaknat och inlett en förundersökning om hets mot folkgrupp efter en manifestation vid Möllevångstorget i Malmö på söndagen. – Det ska ha uttryckts nedsättande uttalanden gentemot judar, säger Nils Norling, polisens presstalesperson i Malmö.

På sociala medier framgår att uttalandet ska ha skett i samband med en pro-palestinsk demonstration. I ett videoklipp hörs hur en talare pratar om staten Israel och att ”det ligger i deras gener att döda människor”.

Anmälan kom in från en privatperson. Den utreds nu av polisens särskilda grupp mot demokratihotande brottslighet.

-Pettersson kan upplysa polisen, åklagaren och andra att det talas nedsättande om judar varje gång ”palestinierna” träffas och demonstrerar.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Vilken årsdag!

KommenteraAvbryt svar