Två bombdåd i Småland

VÅLDSVÅGEN. Strax efter midnatt kom larmet om att en sprängning inträffat i Gislaved. Explosionen inträffade vid ett flerfamiljshus.

Polisens vakthavande befäl Kurt Marklund säger att explosionen är medveten men att han inte vet vad som har exploderat.

Cirka två timmar efter smällen i Gislaved exploderade det utanför ett flerfamiljshus i Värnamo. Ingen person skadades i något av fallen och ingen har heller gripits.

Polisen utreder om det finns ett samband mellan sprängningarna.

De är väldigt lika och skedde nära i tid, så frågan om det finns något samband måste vi utreda, säger Kurt Marklund.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Två bombdåd i Småland

KommenteraAvbryt svar