UKRAINA. Under dagen till EU-valet har någon hängt upp en docka som föreställde ryske presidenten Vladimir Putin – med en snara runt halsen – på ett torg i centrala Karlstad, rapporterar NWT.

Foto: Robin Wramsjö
– Vi får se nu om det inleds en förundersökning, och om det går som brott mot ordningslagen eller något annat, säger Lars Hedelin, presstalesperson på polisregion Bergslagen till tidningen.
-Pettersson säger att Vladimir Putin har orsakat döden för hundratusentals människor men även han förtjänar en rättegång.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Putin bör dömas på samma sätt som Putins motståndare döms innan de blir förgiftade eller utslängda genom ett fönster…
Instämmer med Pettersson, en lång plågsam rättegång i tribunalen i Haag med isoleringscell och vatten och bröd.
Straffet ska vara en kombination av plåga och inlåsning på livstid.
Helt enig ! Putin borde dömmas i samma domstol och till samma straff som de som organiserade attacken mot Libien och Irak.
Ytterligare ett patetiskt Putintroll.
Ger er rätt i att Vladimir Putin borde dömmas till minst 1000 års fängelse i Haag-domstolen med vatten och bröd .
Thomas, du har givetvis rätt. Alla som är internationellt efterlysta av ICC ska dömas.