USAVALET. Donald Trumps kassa sinar och han står inför två problem: de största potentiella donatorerna visar ointresse och givarna som skänker mindre summor blir allt färre, skriver CNBC.

Små donationer, 200 dollar eller mindre, från ”vanligt folk” har historiskt varit viktiga för Trump och minskningen är därför ett varningstecken inför höstens presidentval. En anledning kan vara att hans utspel inte engagerar lika mycket som förr, en annan kan vara att väljare börjar bli uttröttade efter att ha hjälpt honom i nio år, enligt uppgiftslämnare med insyn.
I jämförelse har Joe Biden en välfylld kassa och Trump kämpar nu för att komma ikapp, vilket New York Times skrev ett reportage om i helgen. I reportaget påtalade dock en av Trumps talespersoner att februari var den starkaste månaden hittills när det kommer till de mindre donationerna.
Svaret kommer snart. Senast 20 mars måste kandidaterna meddela hur mycket pengar deras kampanjer drog in i februari.
-Pettersson undrar om inte små och stora välgörare börjar ledsna på att betala hundratals miljoner för Trumps advokater. Han har varit duktig på att använda pengar som andra människor har donerat till välgörenhet för att betala av hans affärsförpliktelser. Trump använder även kampanjkassan som ska användas till valrörelsen för att mata de åtta stora advokatbyråer som hjälper honom med alla åtal.
Other people’s money. ”Det kallas OPM. Jag gör det hela tiden i affärer. Det kallas andras pengar”, sa Trump tidigare. ”Det finns inget som att göra saker med andras pengar.”
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
och där vann dom ”demokratiska” domarna valet åt Biden!
Sen klagas det på Putin och Ryssland.
Kalasbetalaren, hur menar du nu? Är de republikanska domarna i USA:s högsta domstol köpta av demokraterna?
Eventuell utdelning blir alltmer osäker.
Har inte han pengar själv ? Eller är det ett luftslott.
Inte förvånad om sponsorer drar sig ur faktiskt.
Årets valrörelse i USA är ju mer en demensgala.