NATO. USA planerar att skicka en delegation med senatorer till Ungern för att sätta press på landet att godkänna Sveriges Natoansökan, rapporterar Reuters.
Gruppen som består av både demokrater och republikaner väntas besöka Ungern i samband med att parlamentet återöppnar efter vinteruppehållet den 26 februari.
USA:s ambassad skriver i ett uttalande att delegationen ska resa till Ungern ”med ett uppdrag fokuserat på strategiska utmaningar för Nato och Ungern”.
Ungerns premiärminister Viktor Orbán, som har bättre förbindelser med Ryssland än andra EU-stater och de flesta Nato-medlemmar, säger att hans regering stöder Sveriges anslutning till alliansen och har lovat att inte bli sist att godkänna Sverige och att godkänna Sverige vid första tillfälle, men Orbán har svikit sina löften.
-Pettersson undrar om Vladimir Putin bestämmer i Ungern? Jag hoppas statsminister Ulf Kristersson inte åker till Ungern förrän Nato-avtalet är klart.

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
USA? Det borde väl NATO ländernas utrikesministrar gör ihop?
Varför bry sig Nato och usa vill ha hjälp med att utplåna kommunister i alla former. Det är I sig inte fel . Men det svenska problemet är ju muslimer krigförande jihadister I flertalet av svenska förorter .. till och med i svensk byn i ukriana attackerar ryska jihadister.