Hertz slår av på elektrifieringstakten

ELBILAR. Biluthyrningsjätten Hertz bromsar in när det handlar om utökningen av företagets flotta med elbilar. Det beskedet kom Hertz med i samband med att företaget redovisade sina senaste kvartalssiffror, skriver CNBC.

Hertz elbil Polestar 2

Ett av skälen är att Tesla sänkt priserna på ett sätt som gjort att andrahandsvärdet på den befintliga elbilsflottan sjunkit. Dessutom har reparationskostnaderna visat sig bli högre än väntat.

Hertz hade tidigare ambitionen att ha en elbilsflotta bestående av 100.000 elbilar till slutet av 2022, men nästan ett år efter det så ligger siffran på endast 50.000 elbilar, varav 35.000 kommer från Tesla.

-Pettersson tycker det verkar som hela elbilsbranschen har problem…

…jag skulle inte rekommendera någon att köpa aktier i någon av de drygt 40 stora batterifabriker som planeras och byggs i Europa.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Hertz slår av på elektrifieringstakten

  1. El-bilarna är inte färdigutvecklade.
    Blir bättre när det går att tanka lika fort som en bensinbil.
    När jag kör söderut måste jag boka några hotellnätter extra.

KommenteraAvbryt svar