UTRIKES. Ryssland har under natten till fredagen skjutit upp sin månlandare Luna-25 från rymdbasen Kosmodrom Vostotjnyj i ryska Fjärran östern.

Det blir Rysslands första expedition till månen på nära 50 år. Senaste gången var 1976 och nu är man angelägen om att bygga vidare på det banbrytande månprogrammet från Sovjettiden.
Rymdfarkosten beräknas nå månens omloppsbana om fem dagar och väntas landa på månens sydpol drygt en vecka därpå.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
konstigt har älvorna försovit sig ? en sak är ju säker att skådespelare har inte lyckats bryta förbindelse mellan Moskva och Sibirien .!!
det ser ut som det behövs en injektion med kapital och vapen?
det ser ju faktiskt ut som om det vore fred i det stora landet öster ut och det kan väl inte älvorna tillåta?
Får väl se hur det går. Min fundering är dock om de har några pengar för att fortsätta programmet.
Försent, USA åkte till månen fram och tillbaka på 60 och 70 talet.
USA hade tekniken redan då.
Ryssland ligger på efterkälken som vanligt.
Att bygga rymdraketer på stulna fartkameror och gamla vitvaror är inte hållbart.
Det är väl starkt ifrågasatt om dom var där om verkligen tekniken var så utvecklad då. De har ju aldrig lyckat upprepa det och ingen annan heller. Nu gör ryssarna det men utan att landa folk där. USA’s månlandning med folk var bara en bluff.
Ingen förutom foliehattarna ifrågasätter de amerikanska bemannade månlandningarna mellan 1969 och 1973.
@Oskar:
Människor var USA först (och fortfarande enda) med på månen men ryssarna var faktiskt först med att landa en farkost på månen, Luna 9. Innan dess hade båda länderna gjort kraschlandningar. Ryssen var först att krascha också.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_artificial_objects_on_the_Moon
Vore bättre om ryssen ägnade sig åt rymden. Där finns plats.
Oskar
Saxat ur Wikipedia
Lunochod 1
Lunochod 1 (ryska: Луноход-1) är ett Sovjetiskt obemannat månfordon som landsattes på månen den 17 november 1970. Lunochod 1 var det första fordonet på en annan himlakropp. Lunochod 1 och dess landare Luna 17 sköts upp med en Protonraket den 10 november 1970. Fordonet fjärrstyrdes från jorden och under de 322 dagar den rullade runt på månen tog den 206 högupplösta panoramabilder, 20 000 TV-bilder och körde en sträcka på totalt 10 540 meter.
Uppdraget var att undersöka vilka platser på månen som var lämpliga för senare bemannade landningar och eventuellt månbaser. Detta uppdrag ändrades sedan eftersom amerikanerna redan hade ”bemannat” månen, så Lunochod 1 skulle istället undersöka månens yta efter den lyckade amerikanska bemannade månlandningen.
Uppdragstiden var beräknad till cirka tre dagar på månen, alltså 3 jord-månader, men detta förlängdes sedan till drygt 11 dagar på månen. Den sista gången man hade kontakt med fordonet var den 14 september 1971. Fram till den 4 oktober 1971 försökte man återupprätta kontakten men utan att lyckas. Under sin verksamhetstid reste Lunochod 1 tio kilometer, tog 1000-tals bilder och analyserade ”månjord” på 500 olika platser.
Rymdbilen tappades bort efter 11 mån-dagar och en kopia började byggas som kom att kallas Lunochod 2.
Men av en slump hittades Lunochod 1 igen 2010, 40 år efter sin verksamhetstid. Upptäckten gjordes av ett forskarteam som sände lasersignaler till precis den delen av månen som Lunochod 1 befann sig på. Rymdbilens reflektorer fungerade fortfarande och skickade tillbaka lasrarna till jorden igen, vilket var förvånande eftersom de efter så lång tid borde ha försämrats märkbart.
Att Lunochod 1 återfanns kom att spela en stor roll för de geofysikaliska studierna om månen på grund av dess lokalisering från reflektorerna på Apollo och Lunochod 2.
”Rymdbilens reflektorer fungerade fortfarande och skickade tillbaka lasrarna till jorden igen, vilket var förvånande eftersom de efter så lång tid borde ha försämrats märkbart.”
Varför? Finns ingen atmosfär på månen ergo ingen erosion eller flygande damm som kan täcka över en spegel. Det är därför som speglarna som besättningarna på Apollo 11, 14 och 15 placerade ut fungerar lika bra idag som när de sattes ut 69 och 71.
Niklas R
Det är gott om damm på månytan, vilket gjorde att det numera finns både fotspår och hjulspår där. Spåren kommer att damma igen, men mycket långsamt.
”Spåren kommer att damma igen, men mycket långsamt.”
Pravda tovaritsch, väldigt, väldigt, väldigt långsamt.
Dammet på månen flyttar på sig vid ett av två tillfällen.
1. När en extern kraft påverkar det som exempelvis en månlandare eller meteorit.
2. När solen sväljer det om 4 miljarder år.
Nja, Sovjetunionen lyckades med de två första satelliterna, första människan i rymden, första farkost på månen, första mjuklandning på månen bland mycket annat.
Bara för att de har en annan strategi, exempelvis blyertspennor kontra Space Pen, ska man inte underskatta dem. Det kan sluta illa.