Polisen tillsätter särskild utredare efter misstänkta korruptionen

KORRUPTION. Polisen tillsätter en extern särskild utredare, Runar Viksten, efter kritiken om kaos i polisledningen, enligt ett pressmeddelande.

Rikspolischef Anders Thornberg Bild: Polisen

– Myndigheten har genomfört ett antal åtgärder i de ärenden som varit föremål för mediernas granskning, säger rikspolischef Anders Thornberg.

Thornberg tillägger att han av sekretess- och integritetsskäl inte kan säga vilka typer av åtgärder det rör sig om.

-Pettersson säger att utreda gärna men byt ut polischefen ändå. Polisen fungerar dåligt…

***

TIDIGARE 2022-12-09 Linda Staaf är utsatt för en smutskastningskampanj

KORRUPTION. Underrättelsechefen Linda Staaf slår tillbaka i en intervju med Dagens Nyheter.

– Många män klarar inte att en kvinna får makt och inflytande i en mansdominerad bransch, säger Linda Staaf till DN.

De senaste dagarna har också Staafs meriter hamnat under lupp där Expressen skrivit att hon fått jobbet som underrättelsechef utan någon poliserfarenhet.

– Det är en smutskastningskampanj mot mig som kvinna och chef inom polisen. Fakta undanhålls och förvrängs, säger hon till DN.

Hon säger att tidigare Noa-chefen Mats Löfving utsatt henne för ett ”respektlöst beteende”.

– Jag har inte blivit utsatt för något brottsligt, däremot har det funnits ett respektlöst beteende som jag varit orolig för och som jag till slut valde att prata med säkerhetschefen om, säger Linda Staaf.

-Pettersson umgås inte i dessa kretsar och kan inga detaljer men helt klart är att hela polisledningen behöver bytas ut och att Linda Staaf inte har varit i närheten av någon polisutbildning och ändå bär uniform.

Staaf har fel, hon smutskastas inte för att hon är kvinna utan för att hon och cheferna är korrupta.

***

TIDIGARE 2022-12-09 Rikspolischefen kallas upp till justitieutskottet

KORRUPTION. Rikspolischef Anders Thornberg kallas upp till justitieutskottet av Miljöpartiet. – Jag menar att det finns oklarheter som behöver redas ut. Annars riskerar förtroendet att påverkas både internt och från allmänheten, säger MP:s rättspolitiske talesperson Bassem Nasr.

Expressen avslöjade tidigare i veckan att dåvarande Noa-chefen Mats Löfving anmäldes för brott mot underrättelsechefen Linda Staaf, som han hade en relation med. Löfving kritiseras även för att ha gett Staaf toppjobb på Noa – trots att hon saknade erfarenhet, skriver tidningen.

Polisledningen har kritiserats för att inte ha utrett händelserna tillräckligt.

Dåvarande justitieminister Morgan Johansson (S) och rikspolischef Anders Thornberg. Bild: Polisen

-Pettersson är lite förvånad över att Miljöpartiet kallar till justitieutskottet. Mp satt i regeringen när detta utspelade sig. Undrar vad riktiga utbildade poliser tycker om att Linda Staaf springer omkring i polisuniform med tjänstevapen utan polisutbildning?

***

TIDIGARE 2022-12-06 Polischef anmäld för grov fridskränkning av polischef

SÅPOPERA. Att verkligheten ibland överträffar dikten märks bland annat hos polisen. Ställföreträdande rikspolischefen Mats Löfving polisanmäldes i fjol för grov fridskränkning, olaga förföljelse och ofredande. Det utpekade brottsoffret var Noas underrättelsechef Linda H Staaf, som tidigare haft ett förhållande med Löfving.

Anmälan gjordes av polisens säkerhetschef. – Jag har känt oro för min egen säkerhet, säger Linda H Staaf. Anmälan lades ned av åklagare utan att någon utredningsåtgärd vidtagits.

Linda Staaf anställdes i februari 2015 som chef för underrättelseverksamheten på nationella operativa avdelningen, Noa. Hon arbetade då som ekonomichef på Polismyndigheten. Beslutet fattades av Mats Löfving som i november 2014 hade blivit chef för Noa. Han har under åren också bland annat höjt hennes lön och tilldelat henne tjänstevapen.

Sverige är i ett läge där vi har rekordmånga många skjutningar med kris i samhället och polismyndigheten ägnar sig åt korruption och svågerpolitik.

-Pettersson kan inte polisen organisation och vilka olika kvalifikationer och kompetenser som ställs på olika chefsnivåer, men utifrån sett tycks Linda H Staaf har gjort en remarkabel och annorlunda karriär inom Polismyndigheten. Tydligen gick Staaf från en tjänst som ekonomichef på Polismyndigheten till att bli chef på för underrättelseverksamheten på nationella operativa avdelningen, Noa, där hon under sina år även tilldelats tjänstevapen och en rejäl lönehöjning! Från ekonomichef med miniräknare som arbetsredskap till underrättelsechef med tillhörande tjänstevapen är steget i min värld ganska långt, men så jobbar jag heller inte inom Polismyndigheten.

Men det slutar inte där, under hösten berättade Linda H Staaf att hon på egen begäran valt att lämna sitt jobb som Noa-chef för att i stället börja arbeta på Justitiedepartementet med organiserad brottslighet. Staaf byte av arbetsuppgifter och arbetsplats har inget med ställföreträdande Mats Löfvings påstådda grova fridskränkning, olaga förföljelse och ofredande att göra påstår polischeferna och hon är fortfarande anställd av polismyndigheten.

Nåväl, Linda H Staaf verkar inte vara ledsen. Hon träffade rätt snabbt en ny kärlek. Den 7 juni i år skickade Sveriges överbefälhavare Micael Bydén in sin slutliga skilsmässoansökan efter 23 års äktenskap.

Inte heller Micael Bydén är ledsen. Bydén och Staaf blev snabbt ett nytt par. Det känns tryggt, de båda har nyckelpositioner i landets yttre och inre försvar – han leder de militära styrkorna, hon arbetar med polisens arbete mot organiserad brottslighet och terrorism.

Släng er i väggen ni som skrivit Big Brother och de andra såporna.

NOA vs Pettersson när Pettersson ”lånat” en bild på Facebook

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

d

9 thoughts on “Polisen tillsätter särskild utredare efter misstänkta korruptionen”

  1. Finns det någon snygg kvinnlig generaldirektör som man kan sätta på och få ett toppjobb? Nu är jag en vit heterosexuell man, så det kanske inte är rätt meriter.

    2
    2
    • Linda Staaf gör ett bra intryck när hon frågas ut i TV 4 nu på morron. Thornberg och Löfving håller sig undan vilket inte gör att dessa herrar tappar ytterligare i trovärdighet. Linda svarade väldigt bra på de frågor hon fick.

      2
      1
  2. Att polisen själva tillsätter utredare är ju helt åt h-lvete, då förstår man ju vad den kommer fram till, det blir till förmån för dem som utreds, så detblir en utredning utan någon som helst trovärdighet.

    17
  3. Linda H Staaf är tillsatt med kuken av Mats Löfving resten är föremål för kommande utredning och trolig rättegång mot Löfving.
    Svårare än så är det inte.
    Hon har noll kompetens så vem som helst kan väl räkna ut resten.

    26
    3
  4. Detta är det mest korkade man kan göra . Ett verkligen grovt fall av nepotism ! Det är inte en polis kår utan olika klaner innom polisen som då konkurrerar om dom mest lönsamma områden att förskingra pengar där hastighets övervakningen är dem mäst lukrativa . Att spöa fyllon på vägen hem är minst lönsam dom har inga pengar inte ratt fyllona heller . Men fnask polisen är lönsam problemet här ligger i att poliser själva driver horhus med med sina egna fruar? Det är hög tid att reformera om polisen ?

    32
    2
  5. Dan Eliasson queerifierade polisen. I det ingår att tillsätta de som har rätt inställning till den sverigenedbrytande agendan. Säkert många queera runt toppen nu, feminister ska in och sedan utlänningar.
    Linda fyller måttet som feminist, hon har säkert bevisat sig vara av rätta virket genom att sätta di eller skada en eller flera vita heterosexuella män. Det gillar xxx och hbtq.

    Kaoset som vi ser nu är ett perfekt klimat för att inta viktiga maktpositioner (en följd av uppsägningar och förflyttningar). Kaoset flyttar fokuset från nedbrytningen av polisen till en klassisk kvällspress-skandal.

    Det här kan vara sista processen innan hela polisen är omdanad. Det pågår säkert samma på andra myndigheter, landsting, företag, kommuner, föreningar osv.

    43
    2
  6. Konstigt att det inte tillsattes en utredning första gången .
    Tror någon att vi får se Morgan Johanssons roll i den här smörjan .
    Nono fega sossar kryper snabb bundan när det luktar ansvar .

    45

Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.