ISLAM. 70 procent av hatet som sker på nätet i Malmö är riktat mot muslimer och personer från Mellanöstern och Nordafrika. Nu riktar kommunstyrelsens ordförande Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) specifika insatser mot islamofobi och hot och hat mot muslimer, skriver Sydsvenskan, bakom betalvägg.

En kartläggning som Malmö stad genomfört visar att 70 procent av allt hat på nätet i Malmö är riktat mot muslimer och personer från Mellanöstern och Nordafrika.
Nu ska Malmö stad genomföra riktade insatser mot islamofobi och hat mot muslimer.
”Det är en helt förfärlig statistisk och att det bakom den här statistiken finns så väldigt många människor som upplever att de inte får samma chanser som andra och att de utstår hot i deras vardag”, säger kommunstyrelsens ordförande Katrin Stjernfeldt Jammeh (S).
-Pettersson tycker att Malmö och Katrin Stjernfeldt Jammeh i stället borde ta tag i insatser mot islamiseringen, kriminaliteten, arbetslösheten, hedersförtrycket, mobbningen, islams förtryck av kvinnor och oliktänkande, massinvandringen. Minskar antalet muslimer och de börjar sköta sig så minskar hatet på samma gång…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Då måste även invandrade hata Muslimer ? För Malmö utgörs väl idag endast
av högst 50 % infödda Svenskar ?
100% av allt näthat mot SD och SD-väljarna kommer från de fyra vänsterpartierna med sozzarna i spetsen.
Håller helt med Pettersson i hans sunda kommentar…
Tänk så mycket IRL-hat muslimerna riktar mot oss svenskar med stening av polis, gruppvåldtäkter och förnedringsrån. Inte underligt om svenskar blir förbannade.
Vad gör hon mot judehatet i Malmö? Hon vet från vilka det kommer.
Det är väl logiskt.
Svensken hatar på nätet.
Invandraren, slår och mördar i verkligheten.
Det ska vara haram för muslimer att leva i Sverige!
Sveriges penningslukerska no uno i sosseriets svenska skyltfönster Malmö! Fru Jammeh borde kanske snarare ta sig en allvarlig funderare på hur hennes avfallshåla ska komma ur sitt bidragsberoende från resten av landet?
Ja, ingen rök utan eld!!!
FÖR VARFÖR SKULL MÄNNISKOR I SÅ STOR OMFATTNING HATA MUSLIMER UTAN ANLEDNING???
FINNS INGEN DEN MINSTA ORSAK TILL DET!!!
Så…grunden finns, och är relevant!!! Och varför skulle man motarbeta det!!!
Man motarbetar ju heller inte hatet mot nazister, rasister, hemmafruar, abortmotståndare, rika, SD, vargjakten, köttätare, Putin, Hitler, homoateister, kristna, svenska yttrandefrihetskämpar, antivaxare m fl. m fl.
Så varför skulle man då motarbeta just ett muslimhat??? Varför är detta mer relevant än nåt annat ovanstående??? Varför är detta relevant överhuvudtaget???
Det är ju snarare mer relevant än något annat!!!
För hur många har exempelvis nazister dödat de senaste åren??? Och i jämförelse med muslimer exempelvis??? Svaret är givet, eller hur, vilka man bör hata främst och motarbeta, som utövare av sin lära!!! Den lära som är mest ond, i konkret handling idag, eller hur?
Så, eftersom det finns belägg i konkret handling, är det bara att gå på det, vilka man ska hata, och inte!!!
Tänk bara på alla våldtäkter och övergrepp!!! Vilka står mest för detta vidriga? Nazisterna??? Köttätare??? Bögateisterna??? NEJ, DE ISLAMTROENDE,I ÖVERLAG!!! MEN INTE ALLA(H), SÅKLART!!!
MEN SKA MAN STÄMPLA OCH RATA NAZISTER, OCH OVANSTÅENDE NÄMNDA GRUPPER, KAN MAN, OCH SKA MAN GÖRA DET OCKSÅ MED DE GRUPPER, SOM GÖR DÅLIGA HANDLINGAR GENTEMOT ANDRA!!!
FÖR DETTA ÄR OERHÖRT MYCKET MER BERÄTTIGAT!!!
Ingen rök utan eld.
Den som illa gör, illa far?
Eller kanske snarare; Den som riktar hat mot andra blir själv hatad.
Det är sådana här siffror man kan få om man väljer att ignorera hatet mot svenskar. Dessurom är nog mycket av detta ”hat” mot muslimer nog en respons mot att hatet mot svenskar ignoreras.
Jag tror att 70 procent av hatet riktas mot judar och Sverigedemokrater. Har inget belägg för det, men jag tror.
Vart tog yttrande- och åsikts-friheten vägen?
Varför anses jag lida av psykisk sjukdom (fobi) för att jag vill ha jämställdhet mellan könen och ogillar slaveri. Jag tycker t.o.m. att man inte ska mörda homosexuella. Välkommen att anmäla.
Hur kan hatet se ut i verkligheten, i skolan? Vad händer om ett ickemuslimsk barn (vit) umgås med en mörkhyad (muslim eller ej) på rasten. Jo, den mörkhyade riskerar hot och hat från muslimer eftersom den mörkhyade umgås med ickemuslimer (vita).
Läser de alla forum på alla språk när de granskar?
Det socialdemokratiska mångkulturella idealsamhället som det blev .
Här ger sossarna NAIVITETEN ett ansikte .
Hoppas Robin Hood skatten tas bort , så vi får se hur det mångkulturella experimentet klarar sig på egna meriter .
Sedan kan vi diskutera mångkulturens för och nackdelar.
Katrin borde ställa frågan VARFÖR så har hon svaret och kan åtgärda.