Putins gas – Det gröna energiberoendet

INRIKES. Rysk gas finansierar Vladimir Putins groteska krigsförbrytelser i Ukraina – men kan ett gasberoende Europa verkligen besegra Kreml genom energipolitisk självsvält?

Vad innebär verklig energibrist? Hur blev Europa egentligen beroende av rysk energi? Och kan Europa besegra Putin genom att svälta sig självt på energi? Dessa frågor tar Henrik Jönsson upp i veckans video om PUTINS GAS.

Henrik Jönsson Pressbild

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Putins gas – Det gröna energiberoendet”

Kommentera

Aktivera JavaScript för att lämna en kommentar.