Fem finska män häktade i Satakunta misstänkta för terrorbrott

TERRORISM. Fem män mellan 23 och 26 år har gripits i finska Satakunta misstänkta för att ha planerat ett terrordåd, rapporterar svenska Yle.

Enligt den finska polisen handlar det om högerextremister som organiserat sig i hemlighet med mål att störta samhällsordningen. Alla är finländare.

Gripandet skedde i tisdags. Samtliga fem har begärts häktade misstänkta för förberedelse till terrorbrott. Fyra av dem misstänks också för sprängämnesbrott. Tre av dem är tidigare dömda för brott.

Det här är första gången som extremhögern i Finland utreds för misstänkta terrorbrott.

Männen är misstänkta för:

  • Grovt skjutvapenbrott i terroristiskt syfte
  • Avsiktligt sprängämnesbrott i terroristiskt syfte
  • Brottsförberedelser i terroristiskt syfte
  • Grov stöld i terroristiskt syfte

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

Kommentera