Andersson (S) saknar förutsättningar att bilda ny regering

REGERINGSBILDNINGEN. Det saknas just nu förutsättningar för Socialdemokraterna att bilda regering. Det säger S-ledaren Magdalena Andersson på en pressträff efter mötet med talmannen Andreas Norlén. – Min sammantagna bedömning är att det skett framsteg, men att det i nuläget saknas förutsättningar för att bilda en regering som kan tolereras av riksdagen, säger Andersson.

Magdalena Andersson den 28 september 2026 när det blev klart att V röstade för Andreas Norlén som talman

Det är enligt henne inte meningsfullt att begära mer sonderingstid. – Min sammantagna bedömning är att det har skett framsteg, men samtidigt att det i nuläget saknas förutsättningar för att bilda en regering som kan tolereras av riksdagen, säger Andersson på en pressträff.

– Det handlar inte minst om oförenliga ställningstaganden vad gäller regeringsfrågan.

Vänsterpartiet kräver att få sitta med i en S-ledd regering för att stödja den. Centern vägrar dock att samarbete med en regering där V ingår.

Det blir nu upp till riksdagens talman om riksdagen ändå ska hålla en omröstning om ifall Andersson kan tolereras som statsminister.

– Jag står redo för en statsministeromröstning, säger Andersson och tillägger: – I en sådan omröstning kommer jag att falla.

Hon pekar på att hon inte nått någon överenskommelse med andra partier om regeringssamarbete, därför väntas en majoritet i riksdagen trycka på rött för henne.

Andersson kan dock ändå se en mening med att hålla en statsministeromröstning, eftersom det ökar pressen i regeringsprocessen och det kan få partier att ändra ståndpunkter.

Hon tycker att det rimligaste nu är att talmannen ger sonderingsuppdraget till Moderatledaren Ulf Kristersson.

Om det blir en statsministeromröstning om Andersson kommer hennes regeringsalternativ att vara en ren S-regering. Hon understryker dock att det inte varit hennes huvudavsikt i hennes sonderingsarbete.

Det har nu gått en månad sedan valet. Andersson fick sitt första sonderingsuppdrag den 18 september. Hon gav dock upp försöken att bilda regering och lämnade tillbaka sitt uppdrag till talmannen 28 september, efter att Vänsterpartiet röstat på Moderaternas kandidat Andreas Norlén till talman i riksdagen.

Den 2 oktober fick Andersson på nytt uppdraget av talmannen. Resultatet redovisar hon nu för Norlén.

-Pettersson konstaterar att Magdalena Andersson ljög i valrörelsen när hon påstod att hon hade ett regeringsunderlag…

  • Statsministeromröstning sker på torsdag enligt talman Andreas Norlén. 
  • Vänsterpartiets vice partiledare Ida Gabrielsson säger att V kommer att rösta nej till Magdalena Andersson i en  statsministeromröstning där alternativet är en ren S-regering.
  • Miljöpartiets Janine Alm Ericson säger att även MP kommer att rösta nej till en ren S-regering.
  • V-ledaren Nooshi Dadgostar pikar Centerpartiet efter att S-ledaren Magdalena Andersson meddelat att det saknas förutsättningar för en rödgrön regering. ”Tyvärr finns det fortfarande partier som inte accepterar den parlamentariska verklighet som valresultatet innebär”, skriver Dadgostar i en kommentar.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Andersson (S) saknar förutsättningar att bilda ny regering”

Kommentera