Kvinna rånad på sin bil i Helsingborg

BROTTSLIGHET. Polisen larmades om rånet strax innan klockan sju på onsdagsmorgonen. Den utsatta kvinnan kontaktade själv polisen och berättade att hon blivit rånad på sin bil i stadsdelen Högaborg, Helsingborg.

– Målsäganden har blivit hotad verbalt och lämnar ifrån sig bilen som gärningsmannen sedan försvinner i, säger Jimmy Modin vid polisens ledningscentral.

Kvinnan klarade sig utan fysiska skador. Polisen har inte fått tag i rånaren eller bilen. – Den är efterlyst, så om vi får syn på den kommer vi så klart stoppa den, säger Jimmy Modin.

Polisen

-Pettersson undrar om polisen vill klara upp brottet? Inget signalement på gärningsmannen, ingen information om färg och modell på bilen, inget registreringsnummer.

Polisen hoppas få syn på bilen! Är det många poliser ute en onsdagsmorgon? Varför inte informera allmänheten?

Om Högaborg på bloggen…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Kvinna rånad på sin bil i Helsingborg”

  1. Nyligen blev en annan kvinna här i Helsingborg rånad på sin bil och dessutom misshandlad, rånaren slog henne i huvudet när hon vägrade lämna ifrån sig bilnyckeln. ”I onsdags kväll blev en kvinna misshandlad och rånad på sin bil på Ica Maxi Råås parkering”, stod att läsa i llokalbladet HD, men inget om signalement på gärningsman eller något om bilen.

    ”Varför inget signalement?” – rubrik i Petterssons blogg för precis 3 år sedan.
    Angående att någon twittrade: ”Oroande att så många män, helt utan kännetecken, begår så många grova brott i Sverige nuförtiden. Hur kan kriminella vara så osynliga?”,…och det undrade Pettersson också.
    https://petterssonsblogg.se/2018/11/04/varfor-inget-signalement/

Kommentera