Sandor om Aysha Jones, Black lives matter

INSÄNDARE Till Aysha Jones, Är det någon som är kolonisatör så är det du!Det är direkt skrattretande att höra och se dig i TV när du berättar att du är sjukskriven p g a all rasism som du är utsatt för.

Sandor Herold.

Varför i h-e åker du inte tillbaka till Afrika om du har det så svårt i Sverige så att du t om blir sjuk av rasism? En av anledningarna till att du hänger kvar här är troligtvis att du i Gambia eller varifrån du nu har hittat hit inte har möjligheter till sjukskrivningar för att slippa jobba.

Vad det gäller den kriminella Georg Jones så är hans efterlevande bara att gratulera som nu kan se fram emot en bekymmersfri tillvaro tack vare skadeståndet på ca 220 miljoner kr som dom blev tilldömda.

Tror att ”sorgen” efter Georg upphörde i samma ögonblick som det blev känt att dom skulle få detta skadestånd.

Sandor Herold

Om Aysha Jones på bloggen…

Kopparbergs marknad
Dan Park

8 thoughts on “Sandor om Aysha Jones, Black lives matter

  1. En kompis till mig har opererat Hjärtat Enligt försäkringskassan kan han jobba han har vart på arbetsträning men blir hemskickad kroppen håller inte. han vill verkligen jobba men det går inte. men han får ingen Sjukersättning han har en riktig sjukdom till skillnad mot denna person och Fredrik federlay som blev /är?? sjukskriven när affären med hans pedofil vän blev känd . dom lär vara mer arbetsförda än min kompis

  2. Kan jag som ”vit” bosätta mig i Afrika och sjukskriva mig pga rasism? Någon som vet?? Vore för mig ett lyft om så är fallet.
    Tacksam för svar! Gärna med namn på det land som har de mest förmånliga sjukskrivningsreglerna. Språket ser jag inte som problem då jag tänker kräva en tolk.

    • grebom5 – Salem – Tekniker med mer än 25 års internationell erfarenhet av arbete och bosättningar i Liberia,Tanzania,Grekland och Polen samt Indien, Bangladesh. Utöver detta många hundratusentals mils resande som zonchef för Svenska likväl USA företag.
      grebom5 skriver:

      Sala!
      I wish you good luck!

  3. Words! Jag är som Sandor. En utflyttad svensk (pga att jag inte står ut med det som hänt och händer i Sverige, t.ex. sånt som med Uschya Jones, galna såssar och ”politikerna” mm) som är en skötsam mönstermedborgare i mitt nya land där jag respekterar den inhemska kulturen, människorna och lagarna. Tummen upp för Sandor alla dagar i veckan.

KommenteraAvbryt svar