Ovanligt många döda i Sverige vecka 14

DÖDLIGHET. För första veckan i april, vecka 14, i år har det till Statistiska centralbyrån, SCB, rapporterats 2.154 dödsfall i Sverige, vilket är det tredje högsta antalet dödsfall som rapporterats för en vecka under åren 2015-2020. Det visar SCB:s preliminära statistik över döda.

Twitter

Bara vecka 9 och 10 år 2018 dog det fler personer under en vecka. Då dog 2.187 respektive 2.204 personer. Som jämförelse har SCB räknat ut att det dog i genomsnitt 1.816 personer vecka 14 under åren 2015-2019.

För Stockholm rapporterades totalt 584 dödsfall för vecka 14 2020, vilket är betydligt högre än genomsnittet för 2015-2019 som var 313 dödsfall. Även i Södermanland var skillnaden tydlig, med 103 inrapporterade dödsfall jämfört med i genomsnitt 57 dödsfall i veckan för åren 2015-2019.

– Det är en ganska stor ökning av antalet döda under främst vecka 14 som sammanfaller med utbrottet av coronavirus. Antalet döda ökar också under en period när antalet döda vanligtvis börjar sjunka, säger Tomas Johansson på SCB:s enhet för statistik om befolkning och ekonomisk välfärd. Men det är ganska stora regionala skillnader. I många län ser man inte alls någon covid-19 effekt ännu.

Uppgången kommer under ett år då det tidigare varit relativt låga dödstal under de första tre månaderna. Totalt rapporterades det 2020 in 23 680 dödsfall i januari till mars vilket är det näst lägsta dödstalet för årets tre första månader sedan 2015. Bara 2019 rapporterades färre dödsfall, 23 038, under januari till mars.

SCB:s preliminära statistik över döda har tagits fram för att ge en snabbare bild av utvecklingen under coronautbrottet, och möjlighet att jämföra med tidigare år. Statistiken redovisas helgfria måndagar och är att betrakta som rådata och kommer att förändras när nya uppgifter kommer in eftersom det finns en eftersläpning i inrapporteringen, särskilt för dagarna precis före publicering.

Statistik för två veckor tillbaka i tiden väntas inte förändras i någon större utsträckning. Statistiken för tidigare år baseras på SCB:s slutliga observationsregister. Endast personer med en känd dödsdag ingår i de ovanstående beräkningarna.

Statistiken redovisas också på region och kommun, samt uppdelad på kön och ålder.

Statistik hämtas som excelfil på Scb.se

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Ovanligt många döda i Sverige vecka 14

  1. I går kväll framhölls att Sverige hade 1333 döda i Corona.
    Jämför man siffrorna med Polen som har 250 döda på 40 miljoner invånare.
    Då multiplicerar vi Sveriges 10 miljoner med 4 vilket motsvarar 1333×4 = 5332 döda.
    Då har Sverige 21,3 gånger fler döda än Polen, som vanligt sämst.
    Men vi har ju vant oss att vara sämst i klassen.
    Likadant med Pisa-undersökningen, Arbetslösheten och brottsförebyggande rådet, alltid sämst, trots högst skatt i världen.
    Tegnell tror att andra inte kan räkna, vem är Tegnell släkt med i Regeringen?

  2. så länge man kan tillgodogöra sig denna statistik, så är man inte deltagare i just denna statistik
    …men de utesluter inte att man e jordens dönick iaf, hänger mkt på på partitillhörighet!


    • …nu inne i en period av grav sömnlöshet ..ligger nätterna igenom å grämer mig över att missa sista veckoavsnittet av ” True Detektiv” på TV2
      Missar jag sista avsnittet, så lär jag aldrig få veta hur skiten slutar!

KommenteraAvbryt svar