50 fältsjukhus med 630 oanvända respiratorer skrotades eller skänktes bort

PANDEMI & SJUKVÅRD. Svensk sjukvård har i många år varit underdimensionerad vilket varit väl känt bland ansvariga och allmänheten. Ändå har inget gjorts av ansvariga politiker, trots att alla borde förstå att en organisation eller ett företag inte klarar av att ligga på  105 procent av sin kapacitet under en längre tid, utan den borde ligga på kanske 90 procent för att ha marginaler för oförutsedda händelser. 

Mellan 1991 och 2002 rustades både Sveriges militära och civila försvar ner. Det betydde bland annat att Sveriges 35 fältsjukhus försvann, vilket i förlängningen har lett till en försämrad beredskap mot pandemier, skriver Dagens Nyheter i en utmärkt artikel. Varje fältsjukhus hade sex operationssalar och en intensivvårdsavdelning med 18 respiratorer.

Under Kuwaitkriget 1991 deltog Sverige med ett sådant fältsjukhus. Inför kriget i Irak lovade statsminister Göran Persson (S) 2002 att Sverige åter kunde ställa upp med sjukvård. Men överbefälhavare Johan Hederstedt tvingades raskt informera statsministern om att alla fältsjukhus avvecklats.

Foto: Försvarsmakten/DN

Det som inträffade åren 1991–2002 var att Sverige tog freden för given i och med Sovjetunionens upplösning och Sveriges inträde i EU. Genom riksdagens försvarsbeslut 1992, 1996 och 2000 rustades både det militära och det civila försvaret ner. Hela 93 procent av arméns förband avvecklades – inklusive de 35 fältsjukhusen.

– Fältsjukhusen var en fantastisk resurs. Man investerade miljarder i dem. Men allt det slängde man på soptippen eller skänkte bort till andra länder – inget sparades, säger Sten Lennquist. Han är pensionerad professor i katastrofmedicin vid Linköpings universitet och står i daglig kontakt med sina kolleger i norra Italien.

Läs vidare av Mikael Holmström på Dagens Nyheter…

1970 var Sveriges befolkning 8 miljoner nu är vi drygt 10 miljoner.

Tidigare var ett stort antal skolor förberedda med extra utrustade skolsalar som kunde ställas om till vårdavdelningar för 125.000 patienter med utrustning från förråd, nu tömda.

Civilförsvaret hade dolda förrådsbyar runt om i Sverige med mediciner. Apotekare såg till att medicinerna i förråden omsattes – i dag är allt nedlagt. Apoteken var privata i 400 år men förstatligades 1970, från 2009 är det åter möjligt för privata att driva apotek. ”Sverige har i dag ingen omfattande lagring av läkemedel”.

-Pettersson säger att ytterst är det väljarna som bestämt detta men politiker,opinionsbildare och journalister har ett stort ansvar som dolt sanningen och lagt 1000-tals miljarder på bistånd och migration.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

21 thoughts on “50 fältsjukhus med 630 oanvända respiratorer skrotades eller skänktes bort

  1. Mycket av utrustningen till fältsjukhusen skänktes till länderna i gamla östblocket, som i sin tur sålde den vidare och antagligen gjorde sig en bra hacka.
    Jag tror att avvecklingen var en följd av svensk politikerkorruption.
    Någon fick rejält med pengar för att se till att utrusningen hamnade på rätt ställe.

  2. Ett tydligt tecken på att vi hade det bättre ställt 1970 med 8 miljoner människor och lägre skatteandel per person än vi har det nu med 10 miljoner människor och totalt högre skatteuttag per person. Men raset går säkert att reducera och t.o.m. vända med bra politik. Sverige har länge stått för jumboplacering i antal vårdplatser per 1000 invånare i Europa.
    – År 2007
    http://www.lakartidningen.se/OldWebArticlePdf/6/6069/LKT0706s396_397.pdf
    – Början av 2018
    http://lakartidningen.se/Aktuellt/Nyheter/2018/01/Fortsatt-minskning-av-disponibla-vardplatser-i-Sverige/

  3. Med rullator eller käpp på Akuten
    får man vänta länge på besluten
    inte hjälper någon bön
    den som går före i kön
    är i blodig gangsterfejd beskjuten

  4. Ett betyg för svenska politiska partier i vår Riksdag och regeringar under åren efter 1969.
    Det kan inte med bästa vilja i världen bli godkänt.

  5. Den som är förvånad över Sveriges undermåliga beredskap för epidemier och katastrofer räcker upp en hand….jaså ingen…..:-)

  6. I ett så fint och välordnat land som Sverige, blir folk inte sjuka. Eller?
    Alla dessa gängskjutningar, som ”tagit” vård från andra patienter, borde ha varit en väckarklocka. Istället har det funnits en viss, och illa dold, stolthet över den svenska sjukvårdens lyckade livräddningar av beskjutna.

    Att vara ”myra” i ett land styrt av ”gräshoppor” är banne mig inte lätt.

  7. Dom sålde ut försvaret av landet och folket för en spottstyver vad det kostar att återställa. Reinfeldt var en av ansvariga som gjorde det. Militär förråden tömdes och sen såldes även byggnaderna. Där var stora förråd av mediciner, förband, munskydd och annan skyddsutrustning förutom gasmasker och annan militär utrustning.Det var flera som kritisera, men som brukligt så var de var dissidenter och höger populister, enligt Afton bladet m.fl.

  8. En liten del i den enorma kapitalförstöringen, som gjordes av naiva politiker under början av milleniumskiftet. Varningarna var omfattande. Historiekunskapen hos makten obefintlig. Vi var många som ”såg det komma”. Otroliga mängder materiel skrotades och skänktes till de baltiska staterna. Miljarder skattepengar slängdes bort, för att spara en liten slant i underhåll.
    Kortsiktiga politiker kommer att göra det igen.

  9. Oh, va’ jag beundrar socialdemokraterna!

    Hela nergången har skett efter att
    socialdemokraterna skrev kontraktet med muslimerna!

    SÄPO kunde ha stoppa
    LANDSFÖRRÄDERIET – men har inte
    gjort det!
    D.v.s. SÄPO stödjer S

  10. Virus gör ingen skillnad på Fascister och Normalt folk….

    Gött att veta att ”Allas lika värde” gäller i Sverige…..

    Det betyder att Lövfen med bihang har samma tillgång till respiratorer som alla andra..

  11. Ja det är bara att tvingas konstatera och än en gång bekräftat att vi har odugliga politiker.
    Politiker är framröstade av oss och vad gör de, jo man försöker inte göra det så bra som möjligt utan man tar beslut som blir förödande för Sveriges befolkning!
    Detta är en stor skandal att man skrotat femtio fältsjukhus! Detta måste få konsekvenser för berörda politiker!

    • Ja, det kostar för den egna befolkningen som inte heller får något tack utan hemsöks av lycksökare.

Kommentera