Svenska fängelser

KRIMINALVÅRD. Den brasilianska korrespondenten Claudia Wallin gjorde för några år sedan ett reportage om svenska fängelser som Kriminalvården kallar anstalter

Del 1 är från Kumla.

https://youtu.be/jNybfwcqg2Y

Del 2 handlar om Asptuna anstalten

Del 3 visar att fångar får resa på ”semester” som Claudia kallar det.

-Pettersson tycker anstalterna påminner om semesteranläggningar och undrar om det inte går att göra något åt kriminalvårdens kostnader och var är alla utomeuropeiska fångar i reportaget?

Twitter

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Svenska fängelser

  1. Fanns en gång ett sluten anstalt i närheten där jag bor Plats för 50 intagna. Antalet anställda 52.
    Strax efter när polackerna kunde åka till Sverige. Då körde de runt i hamnområdet vid färjeläget tills polisen tog dem. De hamnade på öppen anstalt där har de olika sorts arbete. De tjänade bättre på svenska anstalter än hemma i Polen.

  2. Vi har inga fängelser det är en förvaring med förmåner som heter duga.

    Det finns inget avskräckande över huvud taget med Svensk förvaring, en skandal om ni frågar mig.

  3. Inspärrade kan skratta sig lyckliga över dagens kriminalvårdspolitik. Tacksamheten dom känner torde vara monstruös och mig veterligen har de flesta inspärrade rösträtt.

    Med det sagt finns det ingen som helst anledning för sittande regering att ändra på detta.

  4. Jag undrar varför Sverige alltid ska utmärka sej? Här belönar man kriminella, medan åldringar får ligga ensamma hemma, många gånger vanskötta. Så belönas de som har arbetat, skött sej, betalat ohemula summor skatt och byggt upp välfärden som andra nu får åtnjuta.

  5. Fängelse är ett skälsord i Sverige, Kriminalvården driver idag fullservade hotell och inget annat !
    Som f.d fångvaktare på Kumlafängelset i 35 år så vet och har man sett man hur fångvården precis som samhället i övrigt totalt har kollapsat.

KommenteraAvbryt svar