En tragisk historia

Lokaltidningen berättar en tragisk historia om en ung och frisk man som drabbades av en meningokockinfektion som förändrade både hans och partnerns liv för alltid.

Mannen sitter idag i rullstol. Bägge händerna och benen är amputerade, näsan är ett gapande hål, ena ögat och örat har lagt av. Idag slåss mannen och hans partner för att få tillgång till personlig assistans.

Mannen som hölls nedsövd på sjukhus i flera veckor, svävade länge mellan liv och död. Idag är han rullstolsbunden och kommer aldrig mer att kunna leva det liv han en gång levde. Hans partner har sagt upp sig från jobbet och ägnar den mesta tiden av dygnet åt att hjälpa sin livskamrat. Försäkringskassan har dock inte avgjort om mannen och hans partner har rätt till assistanshjälp. Kommunen har dock sett till att den hjälpen erhålls i ett år, men vad som därefter händer står skrivet i stjärnorna.

SN

Läs om sjukdomen här och att det inte rör sig om något fusk bevisas av bilden nedan (hämtad från Daily Telegraph) som visar en person som drabbats av samma sjukdom som mannen i lokaltidningens reportage.

Om mannen och hans partner inte får den assistans de behöver är det bara att konstatera hur välfärds-Sverige slutat leverera. Osökt minns man uppgiften från 2018 där myndigheterna berättar att assistansfusket uppgår till miljarder per år.

Janne Josefsson berättade också en annan sanning i denna debatt.

6 thoughts on “En tragisk historia

  1. Felaktig debatt när sanningen kommer fram. Det blir den vinklingen när en sosse leder debatten!
    Stoppa arbetskraftinvandringen!
    Jag har en kompis som arbetar på ett lager där personer från ett öststatsland arbetar med samma arbetsuppgifter som han men med en timlön som är 40kr lägre. Lönedumpning och kriminella skor sig. Rötan i Sverige sprider sig.
    Självklar rättighet att få assistans vid dessa fall.
    Hur snett det har blivit i välfärdssverige? När sjuka svenskar inte får den hjälp som är berättigad efter att i decennier ha betalat höga skatter. Staten prioriterar ickesvenskar och kriminella. En person som jag känner som tillhör kategorin ensamkommande har förvärvsarbetat i nästan 2 år. Vilket är positivt i sig. För en tid sedan fick vederbörande problem med tänderna och blev tvungen att besöka en tandläkare. Det kostade endast 50 kr. En svensk får betala tusentals kronor.

  2. Det blir en felaktig debatt säger kärringen?? Man ska säga
    sådant som passar den rådande P K andan?

    Så om 70 % av bidragsfusk som utförs av utlänningar som i
    grupp utgör på sin höjd 20 % av befolkningen så ska detta
    inte sägas tycker denna kärring? Är det då så konstigt att
    vi har en fullständigt horribelt debattklimat här i landet,
    för det är nämligen så som dom styrande även pratar
    man ska inte tala om dom verkliga problemen, dom ska
    sopas under mattan, det är bara att höja skatterna mer ??!

  3. Varför betalar Svensken Skatt för något som är gratis för utlänningar som besöker Sverige. Självklart blir lönerna inom vården därefter.

KommenteraAvbryt svar