Lyxhotell ägda av Röda korset hotas av konkurs

BISTÅND. Allt fler svenskar är negativa till Sveriges bistånd visar en opinionsmätnings från SIDA som kom igår. Det svenska biståndet uppgick 2018 till 51 miljarder plus pengar till EU och FN och andra extraslantar. 

Boma hotell ägs av Kenyas Röda Kors och är konkursmässigt,

Svenska Sida har förhoppningsvis inga direkta kopplingar till de fyra lyxhotell i Kenyas huvudstad Nairobi som ägs av Röda Korset i Kenya och som har enorma skulder till National Bank.

De fyra hotellen, Red Court, Boma Hotel Nairobi, Boma Inn Nairobi och Boma Inn Eldoret förvaltas alla av Röda korset i Kenya.

Banken utsåg den 16 december en administratör av verksamheten.

”Ingen av styrelseledamöterna, aktieägarna, anställda och ingen annan person har behörighet att bedriva verksamhet på företagets vägnar utan uttryckligt skriftligt medgivande från administratören”, meddelandes från PVR Rao direkt efter hans utnämning.

Enligt uppgifterna har Kenyas Röda kors i många år kämpat för att måla en bild av att verksamheten lyckades bra.

Rapporterna indikerar att ledningen försökte manipulera kontot bara för att visa att deras tillgångar inte minskade.

Läs mer på Nairobi News…

-Pettersson undrar varför Röda Korset driver lyxhotell för? Och jag undrar var pengarna kommer ifrån från början. Har FN:s jultomte ett finger med i spelet?

Varför ska Sverige vara FN:s jultomte? 

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

 

22 thoughts on “Lyxhotell ägda av Röda korset hotas av konkurs

  1. Roland Salomonsson – Pensionär F d officer (Marinen), Landstings-sekreterare, Säkerhetschef, IT-tekniker Intressen: Klimatrbedrägeriet, De Globala bedrägerierna, Historia, Teknikutveckling, De svenska samhällsbedrägerierna resp diktaturen (politik), Längdskidor och utövande orienterare.
    Roland Salomonsson skriver:

    Skänker aldrig något till globala NGO:s, De är främst kommunistiska påtryckare och jag ogillar kommunism starkt. Detta inkluderar svenska avläggare till sådana NGO:s.
    Skall man skänka måste samtliga dessa globala NGO:s kringgås, så att pengarna hamnar direkt hos de behövande och inte i mellanhänders omättliga fickor.

  2. Skicka ner ett par hundra miljoner kondomer istället,
    så kommer det snart att ge resultat, man ska inte sätta barn till
    världen som man inte kan föda.

    Sen det där märkliga Röda Korset, vad kostar den flödiga
    reklam som man kör med i flera kanaler, använd dom pengarna
    till att mätta munnar med, plus sparka en drös med höga
    så kallade chefer ned direktörslöner så kan ni säker mätta många
    tusen munnar till!

    • Petterssons blogg skrev:
      Skicka ner ett par hundra miljoner kondomer istället, så kommer det snart att ge resultat

      – Precis. Eller ta alla dessa ”ensamkommande flyktingbarn”. Utbilda dessa i att utföra vasektomi. Därefter kan dom ”ensamkommande flyktingbarnen” återvända till sina hemländer, och utnyttja sina färdigheter till att förebygga fattigdom.

      Tony skrev:
      man ska inte sätta barn till världen som man inte kan föda.

      – Så tänker vita västerlänningar. Och detta tankesätt har hjälpt till att bygga välmående trivsamma samhällen. Andra folkslag borde inspireras av vita västerlänningars framgångskoncept. Fattigdom och elände hade kunnat avskaffas sedan lång tid tillbaka.

  3. Skänker aldrig en krona utöver mina skattekronor som statsministern och 7-klöverns politiker så lättvindigt skänker bort utan att fråga mig som så lydigt skickar in skattekronor för att avlöna dessa rövare

  4. muslimer VÄGRAR använda röda korset för de tycker ett kors är kristet så då startades ”syster föreningen” Röda halvmånen som är islamskt ”röda korset”. samma förening ocj ekonomi men bara muslimer.

    Så när man läser skit om röda korset kan det lika väl handla om röda halvmånen som GÄRNA använder röda korsets namn när de korrumperar pengar!!!

    • Vill bara klargöra att det kan lika väl vara röda korset med.

      Söker man på:

      aid money + fraud

      Så får man nästan 74 miljoner träffar.

      Andra länder har skrivit jäkligt mycket om hur organisationer snor pengar. Bara knäpp tyst i sverige.

      Massa länder har dragit in massor med utlandsbistånd de senaste åren.

  5. Röda Korset i Falun! Glöm dessa aldrig
    Frivilligt 70-årigt butikbiträde och ”fel åsikt” och död och så generalsekreteraren: Ulrika Årehed Kågström.

    Butikbiträdet drevs i egenskapad förtvivlan mot sin död, via ett duktigt underblåst politiserat, drev.
    Lämna aldrig en slant till Svenska Röda Korset köp aldrig i dessas kopplade butiker.

    Text om denna ruskigt stygga illa sak detaljer finns exempelvis hos;

    ( https://nyheteridag.se/fel-asikter-utesluts-ur-roda-korset-trots-nio-ars-ideellt-arbete/ )

  6. Det är inte så svårt att vara världsbäst på bistånd, konkuransen är liten och få vill ha den föga smickrande titeln utom våra sk stolpskott till politiker.

  7. grebom5 – Sweden – Retired male with more than 25 years experience of overseas work, mostly in Africa and Asia but also Europe. Convinced that Islam is a dangerous religion present in our time but still using medieval ways of practising their religion.
    gamgubben skriver:

    Kombinationen dåligt utbildad personal och tillgång till pengar är av ondo.
    SIDA är ett av de största svarta hålen vi har i vårt land.
    En gång i tiden arbetade jag som konsult till detta svarta hål, så jag vet. Vid ett tillfälle skickades en anställd från dem till den region i Asien, där jag var stationerad, för att få närmare inblick i omständigheterna och för att göra ett bättre jobb. Jag fick det diskutabla uppdraget att visa henne runt de projekt SIDA hade där.
    När visningen var klar så frågade jag henne om hon nu trodde sig förstå vad som måste ändras för att bidragen bättre kunde komma mottagarna till godo. Fick jag ett mycket oväntat svar ”det har varit mycket intressant men eftersom jag skall byta befattning och område när jag kommer hem.” Här hade det svarta hålet skickat en av sina anställda till ett område hon skulle lämna!
    Det kan nog bara hända inom en svensk förvaltning eller organisation som inte själva behöver tjäna sina pengar. SIDA bör läggas ner!

  8. Det har nog pyrt lite varstans hos svenska folket om korrupta Röda Korset.
    När det uppdagades att Bengt Westerberg hade 100 000 i månadslön, medan kärringarna som virkade strumpor gjorde det ideellt upphörde förtroendet.
    Men nu när pengarna bara räcker till bistånd, och inte längre räcker till Svensk sjukvård, tar det hus i helvete.
    Utrikes-blondinen skänkte nyligen 2 miljarder extra till Palestina och 18 miljarder till FN, och nu är pengarna plötsligt slut.
    Hon ansåg att Sverige är bäst i världen, på bistånd.

  9. Lätt att förstå var 90 av 100 skänkta kronor tar vägen. Bidragsindustrin är helrutten. Tur att man aldrig bidragit till detta. Hoppas dom går i konkurs allihop

  10. Vem har mandat i Röda Korset att med biståndspengar ge sig in i hotellbranschen?
    Detta skedde, trots det går helt emot biståndsarbete rent generellt och dessutom saknar alla insikt i hur hotellverksamhet bedrivs.
    Göran Greider tycker skattebetalare stjäler pengar från staten, när de inte längre vill betala skatt för att finansiera all världens idiotiska projekt.

  11. Biståndsindustrin är gigantisk. Bra organisationer att stoppa undan partigängare i som vill ha ett avkopplande jobb med bra lön.

KommenteraAvbryt svar