Två invandrare åtalas för dubbelmord i Sätra

BROTTSLIGHET. Två personer som misstänkts för två mord i Stockholmsförorten Sätra har idag åtalats, rapporterar kammaråklagare Daniel Insulander i ett pressmeddelande.

Det var på eftermiddagen den 11 april 2019 som två personer hittades avlidna i en källarlokal på Torvsätravägen i Sätra. Enligt vänner och anhöriga hade personerna varit borta cirka ett dygn när de hittades i källaren.

– Före morden har personerna förnedrats genom att gärningsmännen tvingat av dem kläderna. De har därefter blivit mördade under avrättningsliknande former i ett trångt källarutrymme utan möjlighet att fly, säger kammaråklagare Daniel Insulander.

Åtalet omfattar två personer som tillsammans, och i samförstånd med en tredje person, ska ha utfört gärningen den 10 april 2019 på angiven plats. Den tredje personen är nu död och förundersökning pågår. Åklagaren kommer inte att besvara frågor om den personen.

Målnummer i Södertörns tingsrätt: B 8764–19.

Rättegången startar den 4 december 2019 och förväntas pågå i fyra dagar med beräknat avslut den 12 december.

TIDIGARE 2019-06-20. Två invandrare häktade för dubbelmordet i Sätra

BROTTSLIGHET. Två män har häktats misstänkta för morden på två unga män i Sätra. Männen greps i södra Stockholm. Den ena mannen verkar vara svensk medborgare men har ett namn som ser ut att höra hemma på Afrikas horn och är född 1991. Man två, är född 1992 och medborgare i  Bosnien och Hercegovina. 

Båda häktas på sannolikaskäl, den starkare graden, misstänkta för mord.

Polisen

 

TIDIGARE 2019-04-11. Nr 11 och 12 fällda i Stockholm

BROTTSLIGHET. Två män i 20-årsåldern har hittats döda i Sätra i södra Stockholm. Enligt uppgifter har männen hittats skjutna till döds i ett källarförråd. Händelsen utreds som misstänkt mord. – Vi kan inte på en gång förstå varför de två personerna har avlidit och därför utreder vi det, säger Towe Hägg vid Stockholmspolisen.

Polisen

Amineh Kakabaveh, riksdagsledamot för vänsterpartiet skriver på Facebook: ”…Vårt Sätra i Skärholmen är i sorg. Har tröstat boende, grannar och bekanter. Så fort jag satt foten i Sätra centrum kom mammor och flickorna fram och berättade om mordet på två unga killar – vänner, bekanta och grannar till de döda unga männen som hittades i en källarlokal i Sätra. Ena med Eritreansk bakgrund och den andra med marockansk påbrå. Båda boende i Sätra som varit försvunna sen igår…”

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Två invandrare åtalas för dubbelmord i Sätra

  1. kristianstadsbladet.se/kristianstad/vi-vill-bara-att-hon-ska-komma-hem-oskadd/?fbclid=IwAR0yu5amDchyEpL1BmscC64yXOeGdjHAPzp8wfZxXzV0mogeV3soBKAWvTY

    Emilia Lundberg saknas sedan en vecka tillbaka !
    Hon är i händerna på den importerade ONDSKAN tror jag.

  2. Dubbelmord borde ju medföra dubbelt livstidsstraff. Närå, här gäller ungdomsrabatten och andra kulturella hänsyn. Främlingarna är ute efter några år och är redo för trippelmord mm.

KommenteraAvbryt svar