Jimmie Åkesson på landsdagarna i går – Sverige är fullt, dags för återvandring

INRIKES. Jimmie Åkesson talade på partiets landsdagar i Örebro i går. Han konstaterade bland annat att Sverigedemokraterna numera är landets största parti. – Låt oss ändå njuta av detta en stund. Ta in känslan. Sveriges största parti. Den såg Stefan Löfven inte komma, sade SD-ledaren.

Åkesson lyfte fram den ursäkt som Moderaternas Ulf Kristersson tidigare i veckan riktade till de invandringskritiker som moderaterna hjälpt till att göra livet surt för. – Den ursäkt som moderatledaren, om än lite halvhjärtat, nu levererat tycker jag att vi alla kan ta åt oss, alldeles oavsett om den var riktad enbart till utfrysta moderater eller till alla oss andra som år efter år tvingats ta skydd från den ena hatiska attacken efter den andra. Det satt långt inne, men har man haft så fel att man orsakat så många människor sådan skada då ska man be om ursäkt. Och det är bättre att erkänna och be om förlåtelse under galgen än inte alls, fortsatte Åkesson.

Någon liknande ursäkt från Stefan Löfven förväntar han sig dock inte, och vill heller inte ha. Löfven borde bara avgå, och inte be om ursäkt sa SD-ledaren. Så katastrofalt dåligt anser han statsministern vara.

Jimmie Åkesson klargjorde också att det inte är sverigedemokrater eller andra invandringskritiker som bär ansvaret för samhällsförfallet i Sverige. Men hans parti är ändå redo att ge lösningar på problemet.

Det går att bygga upp Sverige igen, är han övertygad om. Men då måste det till en återvandring och en helt annan invandringspolitik. Det är där grundproblemet ligger, menar han.

– För att överhuvudtaget ha möjlighet att reparera all skada som redan är gjord är ett det en nödvändighet att asyl- och anhöriginvandringen kommer ner till ett absolut minimum. Enkelt uttryckt: Det måste vara fler som återvandrar än som invandrar. Vi måste sända ut signalen att Sverige är fullt och kommer så att vara under överskådlig tid. Det är en grundförutsättning. Lyckas vi inte med detta, kommer problemen bara att fortsätta växa, och konsekvenserna blir ännu värre.

Dessutom måste det börjas ställa hårda krav på invandrare igen. Krav på egen försörjning och anpassning till Sverige och svenska normer. Personer som kommer hit måste förstå att de kommit till ett nytt land och inte kan fortsätta leva som i sitt hemland, förklarade Åkesson. Enligt partiledaren finns det inget som helst utrymme för kompromisser kring detta.

Sedan gick han till tydliga attacker mot statsministern, vars mark nu gungar kraftigt, enligt Sverigedemokraternas ledare. När SD får verklig makt, kommer Sverige förändras, försäkrade han.

– Jag är ledsen Stefan Löfven, men dina meningslösa integrationsprojekt som inte medfört annat än bortkastade miljarder kommer att hamna i papperskorgen. Jag är ledsen Stefan Löfven, men din idé om att Sverige ska fungera som en bankomat åt världens alla länder kommer att förkastas. Svenska skattebetalare, våra egna äldre, våra egna sjuka, våra egna löntagare och inte minst våra egna barn och unga kommer före. Vi sätter våra egna medborgares intressen främst alla dagar i veckan! Bara det faktum att en irakisk försvarsminister alltså lyckas bli sjukskriven i Sverige men inte den med dödlig cancer, det säger en hel del om Stefan Löfvens så kallade ”humanistiska stormakt”. Skamligt!, dundrade Jimmie Åkesson i slutet av talet.

-Pettersson säger att Jimmie Åkesson har rätt, stängda gränser, återvandring, krav är en bra bit på väg. Hoppas bara Åkesson och SD inte blir som de vänsterliberaler han kritiserar.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

16 thoughts on “Jimmie Åkesson på landsdagarna i går – Sverige är fullt, dags för återvandring

  1. Er tid är förbi. Din och partiets retorik är förbi. Sov ett par timmar och vakna med insikten om att du mest svamlar.

  2. I Sverige får man rösta på vilket parti man vill och det får man tycka vad man vill om !
    Vem utanför begåvningsreserven tror på verkligt allvar att SD eller att några andra politiska partier vill vågar eller kommer att kunna göra något Sveriges totala förfall ?
    Återvandring, det låter mycket bra men hur ska det rent praktiskt gå till i verkligheten ?
    Dagens välgödda och verklighetsfrämmande politiker från alla partier som sitter vid köttgrytorna av förmåner har ingen aning om hur verkligheten är och ser ser ut för alla svenskar som efter drygt 40 år av total okontrollerad massinvandring nu och framöver får betala notan för icke kristna ideologier och en brottslighet som tagit över dagens mångkulturella svenska anarkisamhälle.
    Att prata stort och lova guld och gröna skogar och har alltid varit enkelt för politiker men hur mycket verkstad brukar det bli i slutänden ?
    Nej, det handlar bara om makt egna förmåner och opinionssiffror inte om folkets och landets bästa men så länge en väljarkår blint tror på alla tomma löften så fortsätter den politiska cirkusen.
    Alla politiker är och måste vara kroniska mytomaner annars skulle de inte utan problem ständigt kunna blåljuga människor rakt i ansiktet som de gör inte minst vart 4:e år.
    Det måste vara det enklaste av allting att vara politiker i Sverige med en totalt naiv och konflikträdd befolkning som bara väntar på att någon annan ska ordna upp allting.

    • Nu tycker jag att du är orättvis när du dömer ut ALLA partier som värdelösa, isåfall skall väl dina favoriter AFS med också.

      • AFS är förnärvarande det enda alternativt för egen del men detta parti ska naturligtvis oxå få bekänna färg framöver när det gäller sin politik och vad man säger, AFS har idag en bit kvar till något direkt inflytande men hoppas att det ändrar sig framöver och då får man se hur de förhåller sig till verkligheten.
        Om även AFS börjar bli PK, då är det slutröstat även på detta parti.

Kommentera