REGERINGSBILDNINGEN. Från Ali till Önsketänkande: före valet kallade vänstern regeringsfrågan ”fördummande” – nu rasar de för att de inte kan bilda regering.

Vänsterblocket kan inte bilda regering, trots att man ägnade hela valrörelsen åt att framställa Magdalena Andersson som Sveriges naturliga, starka statsminister. Tvärtom viftade man bort regeringsfrågan som en “fördummande” bagatell.
Förra veckan underkändes Socialdemokraternas försök att bilda enpartiregering, och nu står Centerpartiets ledare Elisabeth Thand Ringqvist insnärjd i röda linjer som förhindrar alla realistiska samarbeten.
Hur kunde vänsterblocket framställas som ett självklart regeringsalternativ under valrörelsen, trots att motsättningarna var så uppenbara?
Varför vägrade de rödgröna partierna ens diskutera regeringsfrågan?
Och vad händer med ett land vars politiker sätter sina egna maktdrömmar före verklighetens förutsättningar?
Dessa frågor tar Henrik Jönsson upp i veckans video om REGERINGSKAOS
Se reportaget om vänsterpartisten som tog Ali till riksdagen

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Vänsterpartiet är fullständigt körda .., ingen kan eller skulle våga blanda in dom i en regering, det vore politiskt självmord för det parti som gjorde det…. Mohammed Ali bör avvisas från riksdagen omedelbart han har vare sig i riksdagen eller Sverige att göra … han är kriminell. Borlänge har alltid haft problem med sina vänster kommunister som ständigt bråkar om än det ena och än det andra.. och dessutom med varandra i partiet… vänsterpartiets framfart på senare år har gjort dom till ett isolerat parti … och så går det när man bygger ett parti på invandrare… dit är även socialdemokraterna på väg nu …
Det är inget kaos, de är bara inte överens. Väljarna har valt, en mycket stor del av väljarna ogillar starkt de lite utopiska och romantiska partierna. Det är det som avspeglar sig i riksdagen.
Oviljan bland de rödgröna att ens diskutera regeringsfrågan borde ha väckt betydligt mer misstänksamhet än det gjorde. I o m att det gällde ”vänstern” tog inte medierna det ansvar som dom borde ha gjort. Man borde tydligt ha visat vilka alternativ som var omöjliga ifall de röda linjerna skulle hållas. Istället ägnades en hel del möda åt att spekulera kring vilka röda linjer som måste brytas för att Arga Andersson skulle kunna bli den starka statsministern.
Nu sitter vi där med en olöslig oreda, vad det verkar, men ETR:s besked till talmannen på måndag blir intressant. Förhoppningsvis byter C sida direkt, men de är knappast troligt. På onsdag röstar Muhammed Abrakardir Ali och alla de övriga riksdagsmännen, utom C:s, ner ETR. Sen bör uppdraget gå till Nooshi Dadgostar som oxo framhållit Arga Anderssons förträfflighet som statsminister.
Alternativt lovar Tidö de 5 somalierna i riksdagen nåra miljarder till de somaliska klanerna, mot att dom lägger ner sina röster när det ska röstas om Ulf Kristersson. Kunde Arga Andersson köpa kurden Kakabave för nåra år sen, kan väl Tidö köpa nåra somalier nu … Kan i slutänden bli billigt ändå för Sverige, med tanke på de rödgrönas alla kostsamma vallöften …
Leif Lindström, fd. lokförare och vänsterpartist som alltid gapat över allt och alla när han satt som kommunpolitiker i Borlänge. Klart att han ifrågasatte varför Henrik Jönsson fick hyra in sig i Folkets Hus. Tröttsam typ.
Kan inte Zomali-Ali visa upp sina betalda räkningar de senaste 25 åren.
Stefan, finns det öht några sådana?
Undrar om inte detta valet lyckats öppna ögonen på en stor del av de mest inbitna rödskinnsväljarna. Staten Sveriges dödgrävare har nog klarat det, som nyktra debattörer misslyckats med i 30-års tid. Ska demokratin överleva här i landet, så fordras utrensningar av politruker i myndigheter och förvaltningar, samt ett valsystem som inte kan manipuleras med hjälp av importerade analfabeter.
Allard kom inte in i riksdagen, men Ali gjorde det! Ha ha att inte fler genomskådar vad det är för mörker som styr. Sen allt ljugande bland folk chefer och politiker. Men vet att karma finns har själv sett såna som ställt till med skit för andra själva bli råka illa ut till slut på nära håll. Då är de inte så tuffa och stora längre.