INRIKES. Liberala ungdomsförbundet är inte mycket för demokrati, de tycker allas åsikter ska komma fram utom SD:s. Här är hela uttalandet.
Liber betyder fri på latin och frihet är vad liberalismen handlar om. För liberalismen är den enskilda människans frihet och integritet okränkbar. Denna frihet gäller dock inte Sverigedemokrater eller de personer som samarbetar med SD. -Pettersson tycker LUF Väst mest påminner om hatvänstern.
Med anledning av att L i Munkedal har lagt fram ett budgetförslag ihop med SD kräver vi att samtliga förtroendevalda liberaler i Munkedal som stått bakom förslaget utesluts. Vi kritiserar även Liberalerna Västsveriges förbundsstyrelse och deras bristande hantering av frågan.
— LUF Väst (@lufvast) November 19, 2019
***
Stöd bloggen

Det där lilla pyttepartiet lär ju ryka nästa val. Vem bryr sig vad de foliehattarna har att säga.
Det parti som utåt sett påstår sig vara liberala (L) är kapat av kulturmarxismen (den som kan sin historia vet att denna är NAZISM ”i nya kläder”). Möjligen var valet av Sabuni ett sista livstecken från de ”äkta” liberala medlemarna. L ligger i dödsryckningar eftersom de har svikit sina kärnväljare och det lär dröja mansåldrar efter valet 2022, innan de har återhämtat sig.
Sunt förnuft, något som saknas i dagens politik, säger att L garanterat försvinner efter 2022, OM de inte rensar ut den kulturliberala ( =kulturmarxistiska) gapande minoritéten omgående och ansluter sig till den konservativa sidan i politiken. Börja med att sparka ut flertalet i LUF.
Då har kanske kräftgången i oppinionen utbytts i motsatsen till 2022.
TACK….ytterligare nyttiga idioter, som bidrar till än mera röster för SD 😁
Vill tacka dessa idioters föräldrar ( som troligtvis är syskon ) som lyckades avla fram dessa nyttiga idioter som valarbetare för SD …. Tack !
Mera sånt 👍
Omyndigförklara istället alla ungliberaler som inte kan acceptera de demokratiska spelreglerna.
Själv hoppas jag Likpartiet försviner för evigt !
Tänk att de odemokratiska krafterna tillåts verka så öppet i Sverige.
Liberalerna i LUF Väst är en skam. Som inte kan stå upp för den riktiga demokratin i vårat land.
Vanligt folks tyckande och tänkande visar man ingen respekt för.
Liberalerna kommer med detta orimliga politiska sätt. Att utradera sig själva från riksdagspolitiken och så småningom från den lokala politiken.
Sverige är det enda landet i världen, som har två olika demokrati begrepp.
Vi har dels demokrati och sedan har vi av någon obegriplig anledning, något som heter ”värdegrundsdemokrati”.
Att så många människor i detta land anförtror sig åt ”värdegrundsdemokratin”, är svårbegripligt och oroväckande.
För vad de hela tiden gör, är att begränsa den riktiga demokratin, med deras stora ledord, ”allas lika värde”. Vilket hyckleri.
Humanism och demokrati fungerar i de flesta andra länder, borde så göra även i Sverige. för det har det gjort tidigare utan problem.
I morse redovisade både TV4 och SVT Novus senaste siffror, under mycket plågsamma krumbukter.
Det är glädjande att se, när man tänker på den tiden när de ”glömde” ta med SD i sina rapporter.
Ju mer de kastat skit på SD ju bättre går det.
Vem bryr sig om L, annat än låtsas liberaler som bor i sina enklaver och leker mångkulturella.
L står dör idioti !!!!
Om mot all förmodan inte Nyamko Sabuni lyckas köra partiet i botten så kommer LUF att få äran att slå in den sista spiken i kistan.
Burundi, där hon är född har genomsnittlig IQ på 69. Sverige ligger på 100. I Sverige klassas man som lindrigt förståndshandikappad vid 70. Sug på en ett tag.