Expressens vidriga journalistik

EXPRESSEN hänger ut och jagar på telefon producent och skådespelare i Staffanstorps informations- och reklamfilm. Expressen agerar som extremister och totalitära stater som Kina och vill statuera exempel för att skådespelare ska passa sig för att ta jobb som bryter mot värdegrunden.

Expressen är vidriga extremister, som fullständigt struntar i sina egna pressetiska regler för att brunsmeta andra och förvägrar svenskar att bo i trygghet.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

14 thoughts on “Expressens vidriga journalistik

  1. Budskapet är gå inte emot pkkatekesen då kan det gå illa för dig.
    Men i gengäld så har relativt okända skådespelare blivit betydligt mer kända.

  2. Ja. Så fungerar det i Kina och Nordkorea också. Gamla DDR fungerade precis så. När ska dessa media förpassas till historien ?? Vi har INGEN yttrandefrihet längre. Så fort någon kritiserar invandringen på s.k. sociala medier ska den jagas och hängas ut som en kriminell. Detta enbart för att nån har en åsikt som inte är pk. Det har gått för långt för länge, länge sedan

  3. ”Päivälehti var en dagstidning i Storfurstendömet Finland.

    Päivälehti grundades 1889 av Eero Erkko,[1] vilken också var chefredaktör 1890-1902, som organ för Ungfinska partiet med utgivning sex dagar i veckan. Det nystartade företaget Sanoma stod för utgivningen.

    Tidningen hävdade större frihet för Finland och till och med självständighet. Detta ledde till censur och till att tidningen ofta fick tillfälligt upphöra med utgivningen. I juni 1904, en vecka efter det att generalguvernören Nikolaj Bobrikov mördades av Eugen Schauman, skrev Päivälehti en ledare om hur ljuset vid midsommaren till slut vinner över mörkret.[2] Detta fick till följd att tidningen fick läggas ned samma år.

    I Päivälehtlis ställe grundade dess ägare Helsingin Sanomat fyra dagar efter Päivälehtis nedläggning.”

    https://sv.wikipedia.org/wiki/P%C3%A4iv%C3%A4lehti

    • En liten anektdot:

      Schaumans syster blev påkörd av en bil på 70-talet och när polisen hjälpte henne så skall hon sagt att hon inte har haft med gendarmerna att göra sedan Eugen sköt Bobrikoff… poliserna lär ha varit en aning konfysta till en början ….

  4. Hultsfreds kommun ligger nu illa till, för Expressens utstuderade agendajournalistik.

    För att inte prata om de som medverkar i denna reklamfilm för Hultsfred.

    Ta en titt själv på denna reklamfilm på 4.45 minuter.

    • Plötsligt är vi lyckliga över att vi ser svenskar i reklam.Helt sjukt.
      Jag frågar igen ; Hur sjutton kan vi ha en vänsterregering? Hur kunde folk offra detta fina land i händerna på idioter?

  5. Dumskallarna ger Gui Minhai Svenska pennpriset. Kina borde kontra med att ge dessa producenter ett kinesiskt pennpris. Gui är kinesisk bokförläggare som sprider fakta om Kina, denne producent av filmen sprider lite fakta om hur Sverige blivit med dessa apsvin.

    Att kalla honom svensk-kines är dessutom ett skämt eftersom han bodde i Tyskland och kan säkert inte ett ord svenska.

KommenteraAvbryt svar