UKRAINA. Ukraina lyckades vinna tillbaka mer territorium än Ryssland erövrade förra månaden, skriver CNN baserat på siffror från tankesmedjan ISW. Befälet Kyrylo Bondarenko tycker att det skett ett skifte vid fronten och att ryssarna börjar bli utmattade. – Vi har lyckats vända vinden, säger Bondarenko som tillhör ett drönarförband som just nu befinner sig i närheten av Zaporizjzja.
Enligt ISW är det första gången sedan den ukrainska blixtoffensiven i ryska Kursk 2024 som Ukraina återtar mer territorium än de förlorar. Christina Harward vid ISW säger att det slår hål på Vladimir Putins narrativ om att rysk seger i kriget är oundviklig.
Ukrainas totala yta är 603.700 km2 så några hundra kvadratkilometer hit och dit är bara symboliskt.

Efter mer än fyra år vid den ukrainska frontlinjen anar officeren Kyrylo Bondarenko äntligen en förändring. ”Vi kan se och känna hur stämningen bland de ryska trupperna vid frontlinjen förändras. De är utmattade”, sa Bondarenko till CNN.
”Vi har lyckats vända utvecklingen”, sade Bondarenko, som tjänstgör i den ukrainska enheten för obemannade flygplan Lazars grupp och för närvarande strider nära Zaporizjzja, till CNN.
Han är inte ensam om att känna detta. Förra månaden lyckades Ukraina befria mer mark än Ryssland erövrade – första gången Moskva led en nettoförlust av territorium sedan Ukrainas invasion av den södra ryska Kurskregionen i augusti 2024, enligt en analys från Institute for the Study of War (ISW), en USA-baserad konfliktövervakare.
Den mängd territorium som befriats av Ukraina fortfarande är mycket liten – Ryssland kontrollerar knappt 20 % av Ukrainas mark.
Det är ett problem för Moskva och dess president Vladimir Putin, som alltid har insisterat på att Rysslands seger i kriget är oundviklig eftersom ryska trupper fortsätter att erövra mer av Ukrainas territorium och, förr eller senare, kommer att ta över hela dess östra Donbasregion.
Den berättelsen har alltid varit bristfällig, med tanke på hur långsamma och otroligt kostsamma de ryska framryckningarna har varit sedan den första fullskaliga invasionen den 2 februari 2022, men den har orsakat viss skada för Ukrainas sak. Ibland har till och med USA:s president Donald Trump verkat köpa den, genom att förklara Ryssland som vinnande krig och förra året säga till Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att han inte ”hade korten”.
”Hela premissen för Putins förhandlingstaktik är att använda denna kognitiva krigföring för att övertyga väst om att det inte finns någon mening med att stödja Ukraina och att de bara borde pressa Ukraina att nu ge efter för alla Rysslands krav”, sa Christina Harward, biträdande ledare för Rysslandsteamet på ISW, till CNN.
”Det här sticker verkligen hål i hela den berättelsen”, tillade hon.
Hela artikeln på CNN och detaljerad info på ISW.
-Pettersson säger att det är inte bara Donald Trump som gått på Putins propaganda, det finns andra som i åratal sagt att Rysslands seger är oundviklig och ligger nära i tid. Putin sa att den speciella militäroperationen skulle vara över på några veckor. På bloggen har några hänvisat till propagandister som sagt att kriget är slut senast i september 2022, att Zelendskyjs regering är nedknarkade nazister och mycket annat…
Ukrainas försvarsminister Mykhailo Fedorov sade på tisdagen att de senaste månaderna varit ”rekordbrytande” när det gäller Kievs framgångar längs frontlinjen. ”Vi har eliminerat 35 000 ryssar i både april och mars… Ryssland saknar styrkor för att fortsätta offensiva operationer. Den ukrainska armén utmattar ryssarna”…
Kremls talesperson Dmitrij Peskov avfärdar idén om att EU skulle få en plats vid förhandlingsbordet i samtal om fred i Ukraina, rapporterar exilryska Moscow Times. – Det är uppenbart att européerna varken vill eller kan bli medlare. Dessutom är de nu i praktiken direkta deltagare i kriget på Kyivs sida, säger Peskov till en grupp reportrar.
Det är sant att de flesta EU-länder stödjer Ukraina, men jag begriper inte varför det ska vara ett hinder för att delta i eventuella fredsförhandlingar. Tvärtom så borde alla som deltar i kriget vara med om en lösning. Sanningen är troligen att Ryssland inte vill förhandla…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Heja Ukraina!
Hoppas detta håller i sig och i ökat tempo.👍
Ukrainare fruktar korruption i regeringen mer än konflikter med Ryssland i poll undersökning.
https://jennypiper.blog/2026/05/15/ukrainare-fruktar-korruption-i-regeringen-mer-an-konflikter-med-ryssland/
”Det är sant att de flesta EU-länder stödjer Ukraina, men jag begriper inte varför det ska vara ett hinder för att delta i eventuella fredsförhandlingar. Tvärtom så borde alla som deltar i kriget vara med om en lösning. Sanningen är troligen att Ryssland inte vill förhandla…”
Ryssland ville förhandla redan 2022 men det stoppade Boris Johnson .
Pengatåget rullar vidare i form av enorma EU-bidrag som kommer att belasta skattebetalarna i generationer framöver…för att hjälpa ett land som inte är med i varken Nato eller EU ?
Detta är ett krig mellan Usa/Nato och Ryssland som utspelar sig i Ukraina,låt dem sköta det själv.
Man hörde nästan ingenting från EU när inbördeskriget startade 2014 mot den rysktalande befolkningen i östra Ukraina,som sedermera gjorde att Ryssland beslutade att eskalera ett redan pågående krig genom att gå in med en styrka på drygt 100 000 man som konstant utmålas som ”den fullskaliga invasionen”.
Att Rysslands totala militära kapacitet skulle bestå av drygt 100 000 är löjeväckande. men det är så propagandan fungerar. upprepa en lögn tillräckligt många gånger,så tillslut så tror folk på det .
***
Lars, du är en av dem det står om i inlägget och gått på Putins propaganda och försöker sprida en massa felaktigheter.
Pettersson….ber om ursäkt för att min åsikt i frågan inte stämmer med Petterssons.
Refererar till vad som står överst på bloggen…
”Envar har rätt till åsiktsfrihet och yttrandefrihet. Denna rätt innefattar frihet för envar att utan ingripanden hysa åsikter och frihet att söka, mottaga och sprida upplysningar och tankar genom varje slags uttrycksmedel och utan hänsyn till gränser.” – FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna, artikel 19
Gäller kanske bara om man har ”rätta åsikter”….?
Lars, du har missförstått en hel del. När man sprider felaktigheter och låtsas som det är fakta är det ingen ”åsikt”
När det gäller yttrandefrihet så gäller den givetvis. Du får starta en blogg, tidning, radio eller TV-station och säga vad du vill som är lagligt.
Men på min blogg bestämmer jag och jag tycker jag är generös.
Det är likadant med andra medier, den ansvariga bestämmer vad de ska innehålla.
Exempelvis har Jenny Piper bestämt sig för att sprida rysk propaganda och inte fakta.
Krossa Putin.