SKOLAN OCH SKATTER. Tingsrätt och Hovrätt ansåg att läraren hade rätt att lyfte bort eleven som blockerade vägen i skolan, men Barn- och elevombudet (BEO), anser att domstolarna har fel och nu har Högsta domstolen beslutat att ta upp fallet.

-Pettersson är övertygad om att hade jag vägrat flytta mig under min tid i skolan hade jag fått en omgång av farsan, jag hade också tvingats be läraren om ursäkt.
Jag kan också berätta att Caroline Dyrefors Grufman, som är av regeringen utsedd Barn och elevombud, har en pappa som jag känner väl och han hade gjort som min pappa, gett eleven en omgång. Överklaga till Högsta domstolen är sinnessjukt och ett enormt slöseri med skattemedel.
TIDIGARE 2019-08-06. Lärare lyfte bort störande elev – nu kräver myndighet skadestånd
SKOLAN. När en högstadielev vägrade flytta på sig från en soffa som blockerade vägen i en rasthall, lyftes eleven upp av en lärare. Såväl tingsrätten som hovrätten anser att ingripandet var befogat. Men Barn- och elevombudet (BEO) överklagar nu fallet till Högsta domstolen och kräver att eleven ska få 10.000 kronor i skadestånd av Lidköpings kommun.
Händelsen inträffade för drygt ett och ett halvt år sedan på en skola i Lidköpings kommun.
Några elever hade flyttat möbler i skolans rasthall så att bland annat en soffa kom att stå i vägen för en passage. Eleverna som satt i soffan ombads flytta på sig, men en av dem vägrade.
”Tvärtom visar utredningen att NN i stället befäst sin position genom att ta tag i soffans ryggstöd, ett grepp som inte kan uppfattas på annat sätt än att han ville markera att han inte tänkte flytta på sig”, skriver Hovrätten i sin dom, som meddelades i början av juli.
En av skolans lärare kopplade då ett grepp på eleven och lyfte honom handgripligen ur soffan.
Kränkande, anser Barn- och elevombudet vid Statens skolinspektion, som krävt att Lidköpings kommun ska betala skadestånd om 10.000 kronor till den berörda eleven.
Såväl tingsrätten som hovrätten har dock valt att fria kommunen från ansvar. Hovrätten anser att det rört sig om en ”proportionerlig åtgärd för att komma tillrätta med en ordningsstörning och därmed legat inom ramen för lärares tillsynsplikt enligt 5 kap. 6 § skollagen.”
Men nu överklagar Barn- och elevombudet domen och yrkar på att Högsta domstolen ska meddela prövningstillstånd, enligt Expressen/GT.
-Pettersson är övertygad om att hade jag vägrat flytta mig under min tid i skolan hade jag fått en omgång av farsan, jag hade också tvingats be läraren om ursäkt.
Jag kan också berätta att Caroline Dyrefors Grufman, som är av regeringen utsedd Barn och elevombud, har en pappa som jag känner väl och han hade gjort som min pappa, gett eleven en omgång. Överklaga till Högsta domstolen är sinnessjukt.
***
Jag är i samma ålder som Pettersson . Så var det på den tiden . En hurring i skolan talade man inte om hemma . Blev då en till . Jag tycker mig inte ha tagit skada av det . Har aldrig slagit min tre barn . Mvh Sjöström
Ännu ett exempel på mångkulturens intåg och sedemera inom koet ett totalt övertagande av Folkhemmet !
Tack vare ett systematiskt landsförräderi.
Barn och elevombudet borde bli arbetslös omgående…..jäkla stolle.
Jag har ett barn med autism.
Känner mig lite splittrad angående denna frågan.
Tro mig vi har verkligen erfarenhet av fysiska tillgrepp i skolan. Men…..
på första skolan där de hade NOLL erfarenhet av barn med autism så var de jäkligt fysiskt hårdhänta mot mitt barn. Har hur många exempel som helst vad som hänt. Men hur skulle de kunna fatta och veta hur de skulle hantera honom? Det var fysiska tillgrepp som hände flera gånger i veckan under flera år. Både vi och barnet och personalen led av detta. Sonen såg ut som en smurf i 3 år år med stora blåmärken…….personalen såg ut som smurfar i 3 år med blåmärken. De triggade varandra och det blev inte bra alls.
På specialskolan som vi tillslut fick plats på har erfarenhet av autism och kunskap om bemötande och all aggresivitet och fysiska tillgrepp försvann till 90%. Det går inte att bota autism än…..
Så då har vi 10% kvar. Ofrivilliga utbrott pga av bristande social kompetens – saker som görs sönder – missuppfattningar – överkänslighet. Men på specialskolan litar jag på personalen till 100%. Behöver de ta tag i mitt barn eller lyfta bort honom så finns det en anledning till det. Under ca 4 år år har sonen kommit hem med blåmärken kanske 5 ggr. Så det är en megastor skillnad mot första skolan.
Men barn som INTE har autism KAN lyda och SKA lyda i skolan.
Sinnesjukt !!!
Om detta sk. barnet, (för det är ju alltid baaaarn ( 18 – 50 år ) vi pratar om), kallar flickor i skolan för hora, luder, slyna och säger till pojkar och manliga lärare, jag ska kn…lla din mamma, då görs ingenting, utan då är Caroline tyst som en mussla.
Skicka iväg detta sk. baaaarn till hans föräldrar och säg om inte erat baaaarn sköter sig, så kommer föräldrarna få ta straffet…ex. böter, mindre med bidrag, alt. utvisning.
Det är först när samhället tar ett förståndigt ansvar, och lägger ansvaret/straffen på föräldrar ( om baaarnet är under 18år ) för brotten, som vi kan få ett normalt beteende och agerande ifrån samhället.
Vilken unge vågar då begå brott, när hela familjen då kan bli utvisade….tror att brotten kommer minska med 95%.
Är du över 18-år och begår eller begått ett grovt brott, så ska personen utvisas retroaktivt, ev. fängslas i det landet han kommer ifrån, och Sverige kan då betala kostnaden för fängelset i detta landet, samt blir av med sitt svenska medborgarskap …Detta blir en klar vinst för alla, Sverige blir av med en brottsling.
Sverige slipper betala dyr fängelsekostnad i Sverige.
Sverige slipper ha brottslingen ute på våra gator om nått/några år.
Brottslingen får det så tufft som han förtjänar.
Brottslingens hemland får en inkomst för förvaring av brottslingen.
EN KLAR VINST FÖR ALLA, OCH BROTTSLIGHETEN KOMMER SJUNKA MYCKET, MYCKET, SAMT BROTTSLINGAR FÅR RÄTTA KÄNNBARA STRAFF.
Reblogga detta på Life, Death and all between och kommenterade:
När man tror att galenskapens gräns är nådd så blir man ständigt överbevisad av de som har gränslös galenskap som sitt mål!
När man tror att galenskapens gräns är nådd så blir man ständigt överbevisad av de som har gränslös galenskap som sitt mål!
Läraren har väl en skyldighet mot de andra eleverna som vill ha studiero att plocka bort störande element. Men det är ju det att de störande elementen är i regel blattar som ju ska vara untouchable.
Lite förvånande att Högsta Domstolen tar upp fallet. Fast de vill väl sätta ner foten, som ledning för hur andra liknande fall skall bedömas.
Målet tas förmodligen upp av prejudikatintresse.
HD vill väl inte se fler av prövningstillstånd av dessa ”lättlösta fall”.
Får man hoppas.
Eftersom Sverige har nästintill obefintlig kriminalitet så passar det bra att HD övar på
sådana här allvarliga brott…..Arma land
Någon borde lyfta bort varenda buse på Rosenbad, ty de ägnar sig inte åt hederligt regeringsarbete utan åt folkförräderi och ren kriminalitet!
Tror det sitter mest nickedockor i högsta domstolen…
Så läraren får väl sparken.
Va ska det bli av sverige.man undrar med allt jävla mess.
Läraren har om väl är fullt stöd från tjänstemän samt politiker i kommunen. Som bär är..
Vad förväntas man att vinna på det här ?Att det ska vara tillåtet att bära sig illa åt i skolan ? Läraren gjorde helt rätt ,inget fjantigt ” lågaffektivt ”.bemötande där inte.Vissa elever älskar att provocera och då är det nog bara nyttigt med en rejäl uppsträckning.
Förstörelsen av de Vita samhällena pågår samtidigt på flera fronter däribland i skolorna, också där är ”sverige” mästarnas mästare i dårskap!