Luleå sparkar sin kommundirektör

INRIKES. Luleås kommundirektör Mikael Lekfalk får sparken – efter att han köpte in en personlig mentor till sig själv för 570.000 kronor.

Mikael Lekfalk är också polisanmäld för grov trolöshet mot huvudman. Kommundirektören tecknade avtalet utan att informera politikerna i kommunstyrelsen, vilket strider mot de kommunala riktlinjerna i samband med upphandlingen.

-Pettersson säger att trots att Lekfalk struntat i kommunens regler och fick sparken på stående fot idag, så får han 13 månadslöner i avgångsvederlag vilket med arbetsgivaravgifter kostar kommun knappt två miljoner, eller om man heller vill driften av en landsbygdsskola ett bra tag.

TIDIGARE 2019-10-02. Luleå ska spara 370 miljoner, tar in personlig rådgivare för 20.000 per dag

INRIKES. I mars röstade kommunfullmäktige i Luleå igenom budgetbesparingarna på 370 miljoner kronor på tre år mellan 2019 och 2022, bland annat nedläggning av flera landsbygdsskolor.

Nu har Luleås kommundirektör Mikael Lekfalk har anlitat en konsult som ska förbättra hans eget ledarskap och kostnaden är 30.000 kronor för 1,5 dagar i månaden. – Det kostar pengar att få en bra rådgivare, säger Lekfalk om avtalet.

Avtalet gäller från juni 2018 till årsskiftet 2019 och kostar skattebetalarna 570.000 kronor plus resor och logi inom Sverige.

Läs mer på SVT…

-Pettersson med flera undrar varför en kommundirektör som tjänar drygt 107.000 kronor per månad behöver en mentor för 30.000 kronor i månaden för att utveckla sitt ledarskap. Hade Lekfalk varit klok, hade han sänkt sin lön med minst motsvarande för att kompensera att han uppenbart inte klarar sitt arbete.

Lekfalk förstår att det är jobbigt när skolor försvinner eller när Luleå gör andra effektiviseringar, men det handlar om att utveckla kommunkoncernen som helhet, säger Mikael Lekfalk.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

12 thoughts on “Luleå sparkar sin kommundirektör

  1. Lekpark ska det väl vara. Betalt för att begå fel. Inte alla som får den rättvisan. Får hoppas att trolösheten kommer att kosta.

  2. Vilket DJ-A stolpskott. Rätt partibok förstås. Norrlänningar gillar ju kommunister och annat … Fortsätt att rösta på dessa penningförstörare. Ni kan ju alltid dra in några skolor ..

  3. Han skulle inte fått en enda krona. Dessutom skulle han betala tillbaka det som konsulten kostat kommunen och halva sin lön under tiden konsulten varit anlitad. Har man 107 tusen i mån så borde man väl för fan klara sitt jobb. Patetiskt att kommunen anställer såna oduglingar

  4. Hur kan man skriva ett anställningsavtal med skattepengar som innebär att en egoist alltid får skadestånd hur korkat han/hon än har betett sig och utan återbetalningsklausul?

  5. Får man sparken på stående fot för inkompetens, då ska man inte ens ha en slutlön. Dom pengarna kan användas till bättre saker, än att avlöna någon som inte kan utföra sitt yrke

  6. Om han nu brutit mot alla givna regler, så kan man ju undra över varför hans flödiga avgångsvederlag behöver betalas ut? Om nu han brutit mot givna regler, varför ska då kommunen(skattebetalarna) hålla sina avtal??

    Det är sådana typer som sitter och sparar in på gamla och sjuka.
    Man kan må illa för mindre, dom är rediga på att skaffa fina avtal
    för sig själva, och sen sparar in på dem med knappa resurser.

KommenteraAvbryt svar