BROTTSLIGHET. Läkartidningen har tidigare berättat om att om att vårdpersonal velat dölja sina namnbrickor vid hotfulla situationer, till exempel när skottskadade från gängkonflikter kommit till akuten. Då har det oftast gällt stora sjukhus som Akademiska sjukhuset i Uppsala eller Skånes Universitetssjukhus.
Men frågan tas även upp på de mindre sjukhusen. Efter mordet på Karolin Hakim, som hade gjort sin AT på Värnamo sjukhus, har personalen där återigen börjat prata om hot, våld och säkerhet, berättar Jan-Olof Svärd, överläkare på kirurgiska kliniken.
Han tycker att läkare och annan vårdpersonal ska kunna dölja sina namn. – Personalen är självt kompetent att avgöra huruvida de för stunden ska bära sin namnbricka eller ej. Då kan de själva vända på den eller stoppa den i fickan, säger han till Läkartidningen.
Jan-Olof Svärd berättar om hur våldet har kommit närmare och hur det nyligen förekom en skottlossning inte långt från sjukhusområdet. – Vi har sett trenden. Buset skjuter på varandra i småorterna, vi träffar den här typen av patienter också. Då förstår jag inte varför man måste sitta och vänta innan man gör något. Ta bort namnbrickorna – vad spelar det för roll?
-Pettersson säger att låt namnbrickorna vara kvar och skicka buset till Mellanöstern…
***

Kanska dags att betrakta alla från icke skidåkande länder, som gangsters tills de bevisat motsatsen?
Den regeln skulle nog ge större utdelning än
nuvarande lag?
– eller så får vi öka våra ”källarmöten” i
Grannsamverkan mot våld, och hjälpa de
hjälplösa att få en intensiv hemlängtan!
– men vi måste tänka på att medborgargarden
är förbjudet i Vårt Fosterland!
– det är förbjudet att försvara sig och sitt!
Hörde man aldrig talas om när Sverige var ett homogent kristet icke mångkulturellt land !
Men läkarna och sköterskorna har väl röstat för lite mera spänning i tillvaron? Har det nu blivit för mycket av det goda?
De flesta läkarna och annan personal älskar mångfalden så håll till godo o gnäll inte.
Jag tror inte det finns någon lag som säger att du måste bära namnbricka så det är väl bara att låta bli.Det räcker att det står yrkestitel på brickan.F.ö.håller jag med Pettersson när det gäller återtåget till hemländerna.
Det är så mycket intervjuer med styrande politiker om den eskalerade otryggheten i samhällets hela skick, nya typ av våld, nya ”utmaningar” Intervjuer och debatter med innehåll av löften, åtgärdsförslag, nya löften, nya åtgärdsförslag..
Vilken reporter och när kommer att våga ställa frågan till t.e.x. inrikesministern eller stadsministern:
Vartör har det blivit så i Sevrige?
Har ni något ansvar?
Att det går så långt att inte läkarna vågar visa sina namn med risk för hot och våld hör inte hemma i ett demokratiskt land.
Sverige är inte längre demokratiskt
Jag vill inte heller visa id. Kan jag få gratis vård som en illegal?
-Pettersson säger att låt namnbrickorna vara kvar och skicka buset till Mellanöstern…
Alldeles riktigt , hur svårt kan de’ va’ ?