BROTTSLIGHET. Åklagaren vill att de två män, som är åtalade för att ha skjutit ihjäl och knivdödat en 29-årig man på Galéengatan i Eskilstuna i oktober förra året, ska dömas för mord.

Det framgick när rättegången inleddes idag mot sammanlagt fyra män som är åtalade för inblandning. De båda förnekar brott. En 51-årig man, åtalad för grovt vapenbrott, förnekar också brott.
Den man från Fagersta, som är åklagarens starka kort i målet, och som berättat hur han skjutsade de två huvudåtalade från Dalarna till Eskilstuna, går med på omständigheterna som åklagaren fört fram, men säger att han inte hade uppsåt att främja de huvudåtalades brott och att han befann sig i nöd.
De anhöriga till 29-åringen som dödades begärde sammanlagt drygt 290.000 i skadestånd.
-Pettersson säger att fallet är lite ovanligt, alla fem, de fyra misstänkta gärningsmännen och mordoffret har svenska namn. Det verkar som det handlar om en affär om 752 Tramadoltabletter som gått snett. Tramadol är ett narkotikaklassat läkemedel, nära besläktad med morfin och heroin.
TIDIGARE 2018-10-15. Man skjuten till döds i Eskilstuna
BROTTSLIGHET. Kl. 01.20 natten mot måndag fick polisen larm om skottlossning i stadsdelen Östermalm i Eskilstuna. Kort därefter påträffades en skottskadad man i korsningen Klostergatan – Galléengatan.
Vid 03-tiden på natten uppgav lasarettet i Eskilstuna att mannen, i 30-års åldern var död. Han var känd av polisen.
Det fanns vid omkring kl. 03.45 natten mot måndag inga uppgifter om misstänkta/gripna för dådet.
***
Är det riktigt säkert att de är äkta svenskar ?
Idag till skillnad mot förr när Sverige var ett homogent kristet icke mångkulturellt land är definitionen på svensk något vag.
”…fallet är lite ovanligt, alla fem, de fyra misstänkta gärningsmännen och mordoffret har svenska namn.”
Ja sannerligen, detta var något sällsynt i dessa tider. 😉
Inte ”svenskar” utan svenskar.