BROTTSLIGHET. Två masskjutningar har skett i USA på väldigt kort tid. Den ena, i El Paso, Texas, verkar det vara en högerextremist som ligger bakom och det har fått media att gå bananas. Den andra, i Dayton, Ohio är det betydligt tystare om. Kanske för att gärningsmannen verkar ha kopplingar till vänsterextremism och AFA.
Nåväl, USA:s president Donald Trump får givetvis skulden trots att det var ännu fler skjutningar på Barack Obamas tid. Obama har rekordet i masskjutningar men hyllas ändå i Sverige. När Obama tillträdde var USA inblandat i fyra krig, när han avgick var det sju. Obama byggde delar av den mur Trump vill fortsätta på, Obama utvisade fler illegala än Trump, ändå…
Sedan skolskjutningen i Sandy Hook, där 20 små barn och sex vuxna sköts till döds i december 2012, så har det varit cirka 1600 masskjutningar i USA. Vilket i genomsnitt är nästan en om dagen. Som masskjutning räknas fyra eller fler döda.
Intressant är att svenska politiker då och då går igång på en företeelse som är tragisk men daglig och knappast berör Sverige medan de håller sig betydligt tystare om det som sker i vårt land.
Socialdemokraten och champagnekorken Jan Eliasson hämtar kraft hemma utan att med ett ord nämna allt som händer i vårt land. Givetvis skyller han också på ”Trumpfyrverkerier” utan att nämna namnet på den president som startade USA:s inblandning i dessa ”fyrverkerier” och det var inte Trump.

***
I dag har fyra svenskar sagt att vi måste få en ny regering, hur det nu skall gå till.
Tre av dessa flyttar utomlands, mig inkluderat så fort jag har avvecklat mitt företag.
helt rätt…… om ena skjutningen med 22 döda så har man haft det på agendan varje dag och intervjuat en kille som infiltrera vit makt rörelse etc, men om den skjutningen som va samtidigt i Idaho med 9 döda o AFA/Demokrat supporter inte ett ord…… lika i pressen! klart…. dog ju bara 9 där….. Tycker vi inte närmar oss utan är lika gamla öststaterna där staten o media väljer vad vi ska få reda på…….. SKRÄMMANDE!! och tyvärr för dom så finns nuförtiden internet…..
Vi har fler skjutningar i Sverige om man räknar per capita.
Trots att vi har annorlunda vapenlagar.
Här är det bara brottslingar som har vapen.
Exakt!!
Herr Eliasson har varit en ” god ” socialdemokrat.För detta har han belönats med diplomatiska tjänster utomlands.Hans omvärldsanalys om sakers tillstånd utgår från dom referenserna.Herr Eliasson har aldrig behövt konfronteras med det vardagliga våldet i Svea rike.Men nu har ju även fina Östermalm drabbats klockrån m.m.Så håll i din klocka Jan när du går på promenad.
Eliasson tidigare vice generalsekreterare för FN borde vara en aning försiktig med sitt hat mot USA.
FN står och faller med USA ekonomiska insatser.
För egen del rekommenderar jag att USA slutar betala och sätter FN i ”konk”. FN består av ett större antal odemokratiska länder vilka överhuvudtaget ej är intresserade av mänskliga rättigheter och önskar endast sko sig på FN.
Dessa diktaturer betalar inte ”ett rött öre” till FN utan deras närvaro betalas till stor el av USA!
”FN:s reguljära budget omfattar 2,7 miljarder dollar och cirka 1 miljard på domstolar och tribunaler. Av dessa kostnader står USA för 22 procent. Till det kommer kostnader för fredsbevarande insatser som 2016 uppgår till 7,9 miljarder dollar, av vilka USA står för 28 procent.”
”Sverige står för knappt en procent till såväl reguljära budgeten som till fredsinsatserna.”
Så ”kaxiga Sverige” betalar endast en bråkdel av FNs budget, men när man hör Eliasson och andra vänsternissar så får man uppfattningen att Sverige är en ”stormakt” i FN!
”Tacksam att få hämta kraft hemma” Här hemma i Sverige skjuts det , bomber exploderar, våldtäkter på våra kvinnor,personrån och det händer varje dag. Men det skiter dessa Sossar i . Löfven går ut med en film om att dom ska göra Sverige ännu bättre när vi hade det bättre förr ,vad menar karln ? Han , Göran Persson och Rainfeldt har ju förstört våran,våra barns och barnbarns framtid med denna invandringspolitik. Vi kommer också att behöva köpa skottsäkra skolväskor / västar här i Sverige mot alla dessa islamister som Sossarna och pk-vänstern släppt in.
Sveket mot Sverige är alla kända politikers förnekanden av ökad brottslighet pga. vansinnig mängd invandring med obefintlig kontroll om vilka de är och varför de kommit hit. Sverige för inte trovärdiga och säkrade register över nyanlända. Många med ansvar skulle bedöma det, som fientlig krigshandling mot Sverige. Vissa jublar tyst i skadeglädje. Det finns saker, som är mer brådskande än klimatet.
Jan Eliasson som ju bor på fina gatan,var annars,
tittar väl bara på CNN o SVT lögn och får bara sådana
nyheter som han önskar att höra, Inte fan har han hört
talas om upplopp i Göteborg ett par mord plus tre grova
våldtäkter där unga flickor fått sina liv förstörda av importerade
Bastarder, detta bara över en veckohelg? Men det är klart
det är bättre att lyssna till problem långt bort än att ta itu eller
ens lotsas om dom på hemmaplan. SÅ FUNGERAR TVÄTTÄKTA
HYCKLARE, och hela Sossepartiet tycks bara bestå av sådana.
NOLL RESPEKT TILL DESSA!
kan inte regeringen befordra gåsleversossen till ambassadör långtbortistan?, vore en välgärning att slippa ha honom i landet en längre tid.
Gud nåde om någon skulle skriva sanningen om Obama, mottagaren av Nobels fredspris! Denne person skulle rullas i tjära och fjädrar och få löpa gatlopp genom samtliga PK – led.
Till ovan nämnda fadäser av fredspristagaren bör nämnas att han lyckades med att fördubbla statsskulden i USA på sina åtta år som president!
…..gärningsmannen verkar ha kopplingar till vänsterextremism och AFA. ”
Gärningsmannen har enligt FBI stöttat vänsterextremister.
Läste jag i en utländsk media.
Typisk sossehycklare.
Tror det beror på att Hitller är i en skepnad i Sverige!
Håller Eliasson på att bli senil?
Möjligt.
Oavsett vilket – han deltar i hjärntvättarligans diktaturfasoner.
Tiger om sanningen, ljuger och spelar bort korten genom att tala om elände på andra ställen.
Sanningen utgör det största hotet mot galenskapens fortsatta raserande av vårt land.
Därför måste alternativmedia tystas.
Skrämmande!!!
Nja- Han är vél bara psykopat och satanist som resten av hans vänner och etablissamentet.