Etableringsstopp för religiösa friskolor utreds

SKOLAN. Etableringsstopp för religiösa friskolor kommer att snabbutredas, rapporterar Ekot. Frågan gäller friskolor som har konfessionell inriktning, där religiösa aktiviteter kring undervisningen får ingå.

Utredningen är en konsekvens av Januariavtalet. Liberalernas skolpolitiska talesperson Roger Haddad är positiv. – Vi vill ändra lagen så att Skolinspektionen ska kunna säga nej, säger Roger Haddad till Ekot.

Enligt Europakonventionen måste Sverige tillåta skolor med konfessionell inriktning, vilket kan försvåra för ett etableringsstopp. Ulla Hamilton, vd för friskolornas riksförbund, säger till Ekot att frågan utretts flera gånger och att man då funnit att den inte är förenlig med de konventioner som Sverige anslutit sig till.

I december väntas utredningen vara klar.

-Pettersson undrar vilka skolor det är problem med? Är det de kristna och judiska eller de muslimska? Varför inte koncentrera sig på problemskolorna?

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Etableringsstopp för religiösa friskolor utreds

  1. Roland Salomonsson – Pensionär F d officer (Marinen), Landstings-sekreterare, Säkerhetschef, IT-tekniker Intressen: Klimatrbedrägeriet, De Globala bedrägerierna, Historia, Teknikutveckling, De svenska samhällsbedrägerierna resp diktaturen (politik), Längdskidor och utövande orienterare.
    Roland Salomonsson skriver:

    De 5 kommunistiska Riksdagspartierna är enbart ute efter att inskränka eller förbjuda all skolning i religiös riktning för alla ICKE MUSLIMER. I synnerhet kristna friskolor. Dessa skolor producerar nämnligen elever som är demokratins och frihetens upprätthållare.

    Däremot kommer inte ett finger att röras, för att hindra att skolor i smyg islamiseras (alltså officiellt inte är ”friskola”). Dessa skolor är avsedda att befästa islam bland invandrarelever, men i synnerhet smyga in tvångskonverteringar på icke muslimska elever. Vi har en modell avslöjad i UK och i Sverige ser man då och då att skolverket har ”ingripit”, men att inget i verkligheten görs för att övergå till att följa läroplanen.

    De flesta fattar inte att muslim blir en individ inte efter en viss ”ceremoni”, som inom kristendom, utan genom att börja leva som muslim, och så småningom enligt allt fler av sharia normer, har individen blivit muslim. Den arabiska världen vill samtidigt helst slippa konverterade Européer i moskéerna, som kräver sin ”plats” i muslimsk politik och inre angelägenheter.

  2. Varför är politiker och myndigheter så medgörliga och flata när det gäller friskolor med islamisk ledstjärna och ekonomiska ersättningar till muslimer som säger sig bli kränkta när det gäller handskakning med person av motsatt kön samt muslimska associarers vara eller inte vara i offentliga sammanhang?Dessa myndigheter borde ha kännedom att muslimer är fullt medvetna om att det är ett sekulärt samhälle de kommer till. De bara testar sina gränser hur långt de kan flytta fram sina positioner i samhället.

KommenteraAvbryt svar