Varför har EU-motståndet kollapsat?

EU-VALET 2019. Söndagen den 26 maj är det val till Europaparlamentet, EU-val, i Sverige. I valet väljer medborgarna i EU:s medlemsländer vilka som ska representera dem i EU-parlamentet de kommande fem åren. I Europaparlamentet sitter 751 ledamöter från EU:s 28 medlemsländer. Ledamöterna kallas för Europaparlamentariker. De är med och beslutar om EU:s lagar och budget. 20 av parlamentarikerna är från Sverige.

EU-motståndet har aldrig varit så lågt som nu och antalet som är för har stagnerat. Det måste vara ett misslyckande Sveriges journalister, varför diskuteras inte för och nackdelar med EU? En tredjedel av alla nya lagar klubbas i Bryssel.

Sverige röstade om medlemskap 1994, 52 procent röstade för EU och där ligger Ja-sidan än idag. Nej-sidan förlorade knappt med 47 % men är idag nästa utraderade.

I EU har tjänstemän makten i kommissionen, sedan har vi ministrar som inte är valda och valda parlamentariker. EU styrs från tjänstemännen som kommer med diktat som andra sedan får ta ställning till.

EU ska även utjämna klyftorna mellan de rika och mindre rika delarna i EU, men ingen kan påstå att landsbygdspolitiken blivit bättre sedan vi gick med i EU 1995.

Det finns alternativ till EU.

  1. Vi har Norge, Lichtenstein och Island som har ett avtal utan att vara medlemmar, det brukas kallas EU-light.
  2. Vi har Schweiz som är lösare knutet till EU än ovanstående tre länder men har tullunion och fri rörlighet.
  3. Turkiet, är en tredje variant. De har tullunion för handel, men inte fri rörlighet och betalar ingen medlemsavgift.

Inget av Sveriges Riksdagspartier driver idag aktivt ett utträde, ett alternativ är Alternativ för Sverige som aktivt driver Swexit.

  • Vi har inga politiska debatter om för och nackdelar med EU, det är ett enormt underbetyg till Sveriges journalistkår.
  • Vi har ingen debatt om avgiften vi betalar, knappt 30 miljarder netto 2019.
  • Sedan vi gick med 1995 har Sverige betalt över 400 miljarder netto till EU.

Vad sysslar Sveriges samlade journalistkår med? Tänk om de lade lika mycket jobb på EU som de ägnar åt att skriva skit om Donald Trump.

Folkrörelsen nej till EU

AfS Facebook

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Varför har EU-motståndet kollapsat?

  1. Det ändå valmyndigheten som bestämmer resultatet av valet.
    De justerar och fixar så det passar.
    Falun måste rösta om för fusket upptäcktes.

  2. För dessa 20 EU-parlamentariker betalar Abzurdistan närmare 2 miljarder/styck årligen !! Det kostar att synas bland ”eliten”….
    Sedan skall vi veta,att vad dessa utvalda Abzurdser tycker o. tänker,skiter Tyskland/Frankrike fullständigt i.

  3. Låt parasiterna rösta på sig själva så får vi se om de får 200.000 per månad. Jag tänker inte rösta på någon parasit som skall robba oss på pengar för att göra ingenting

  4. Det finns endast ett parti som vill lämna EU och det är AFS!! Här i en video före valet från idyllen Nyköping, numera ett mångkriminellt helvete med invandrargäng som sysslar med våldtäkter, mord, bränder och narkotikahandel: https://youtu.be7KZypTKzE8zc
    RÖSTA AFS I EU VALET!!

  5. Politikerpacket har fått oss exakt dit de vill. Vad bra för dem att de inte stöter på något motstånd från folket.

  6. Den överlägset största orsaken måste vara att alla medier nu är styrda och globalistiska och frågan om medlemskapet tas därmed inte upp alls eller i otillräcklig omfattning. Därför har den gjorts till en ickefråga!

KommenteraAvbryt svar