Bättre att ta emot en miljon gästarbetare som arbetar, än att ta emot en miljon som inte arbetar

INVANDRING. Sveriges Radio har sänt några program om konsekvenserna av Förenade Arabemiratens lagstiftning om ogifta utländska kvinnor som blir gravida, eftersom sex utanför äktenskapet är förbjudet i landet. Lyssna HÄR om intresse finns. 

Dubai, Förenade Arabemiraten byggt av gästarbetare.

-Pettersson reagerade på något helt annat, araberna är inte så dumma som jag trott. På bara ett halvsekel har de sju små absoluta monarkier vid Persiska viken som utgör Förenade Arabemiraten genomgått en osannolik förvandling.

Ännu på 1950-talet var dessa små ökenstater fattiga avkrokar som försörjde sig på fiske och smuggling, men så hittade man olja och pengarna började flyta in. Den nuvarande staten bildades 1971–1972 och har idag en materiell levnadsstandard som är få länder förunnade.

Nåväl, dessa ökenstater är byggda av gästarbetare, inte invandrare, utan folk som kommer långt bortifrån, arbetar hårt, skickar hem och spar pengar för att så småningom flytta hem igen.

Endast en tiondel av befolkningen är medborgare, resten är gästarbetare, främst från Asien. Araberna är av någon anledning inte så pigga på att anställa andra araber trots stor arbetslöshet i vissa grannländer.

De utländska gästarbetarna får aldrig medborgarskap i landet, lever ofta under svåra förhållanden och har, till skillnad från medborgarna, inte tillgång till avgiftsfri hälsovård, utbildning och andra sociala förmåner.

Sveriges Radio rapporterar att gästarbetare från Filippinerna lär sig arabiska hemma innan de reser till arabländerna och då undrar jag naturligtvis varför Sverige inte kan göra likadant.

Om, jag säger om, vi behöver arbetskraft, varför kan vi inte låta folk lära sig svenska hemma innan de kommer hit för att arbeta, de ska tjäna enligt avtal, betala skatt och få tillgång till sjukvård på samma villkor som vi andra, men de ska komma som gäster och arbeta för sitt uppehälle.  Som vi gjorde förr ”gästarbetare”, människor som kommit för att arbeta, tjäna lite pengar och sedan återvända hem.

De ska naturligtvis behandlas väl om de sköter sig, inte som slavar i arabvärlden, en och annan kanske blir kvar men det gör inget.

Bättre att ta emot en miljon gästarbetare som arbetar hårt, än att ta emot en miljon som inte arbetar. Araberna är inte så dumma…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

15 thoughts on “Bättre att ta emot en miljon gästarbetare som arbetar, än att ta emot en miljon som inte arbetar

  1. ”Använd sunt förnuft” ! Denna mening är mycket bra !

    Hade sunt förnuft använts i Migrationspolitiken, hade både vi och andra länder aldrig haft dessa problem som nu…..

  2. Har träffat flera män från olika länder i Europa som arbetat i de oljestinna arabländerna,alla säger unisont att araberna är rastister,slavdrivare ,har en herrementalitet och arrogans mot sina gästarbetare,men frågar jag då alltid varför åkte du till det landet då? svaret är alltid densamma,det var så mycket bättre betalt än hemma i England,Sverige etc .Gästarbetare från Pakistan,Filippinerna har mycket sämre lön och bemötande än gästarbetare från västländer.Många gästarbetare från tex England och Sverige har i arabländerna arbetskraft från just Pakistan,Filippinerna som städar,tvättar,lagar mat etc åt dem, dessa har det bättre hos de västerländska familjerna de jobbar för,bättre betalt,bättre bemötande och har en hel del att berätta om vad de utsatts för hos araberna de tidigare jobbat för.

  3. I Sverige ger vi medborgareskap om du åkt tunnelbana bidrag till illegala invandrare och fri läkar och tandvård.
    Krav på försörjning eller skyldighet att söka arbete finna ej
    Gissa vilket land som finns kvar om 25år
    Sverige vs förenade Arabemiraten.
    Här har vi kontentan av den politiskt och ekonomiskt värdelösa feminismen.

  4. Samma sak med Arbersförmedlingens rapport om att
    arbetskraften kommer att vara en bristvara.

    Bättre att intervjua och anställa ett arbetsamt folk som
    accepterar landets kultur och civiliasation istället för de
    som ljuger om sin ålder och inte accepterar vår kultur.

    Fillipiner och övriga ostasiter har jag för övrigt goda
    erfarenheter av – tänk på vietnameserna som kom till de
    nordiska länderna på 60 – 70 talet. Inga som helst problem.

    • Sverige skulle klara sig bra utan mer invandring om parasiter som kommit hit utvisades. Idiotiskt att importera ännu fler invandrare för att någon ”måste” ta hand om de invandrare som redan har ”berikat” Sverige.

KommenteraAvbryt svar