BROTTSLIGHET. Polisen har ännu ingen misstänkt gripen efter dödsskjutningen på Älvsjö station i södra Stockholm i går. I dag och i morgon kommer polisen att finnas på plats i Älvsjö för att skapa trygghet i området, samtidigt som utredningen fortgår.

– Vi arbetar med sedvanliga utredningsåtgärder, inre och yttre spaning och fortsatta förhör, säger Fredrik Nylén, vakthavande befäl vid polisen.
Det var fullt med folk på stationen när skottlossningen inträffade och det finns flera vittnen till händelsen. Den mördade är en ung man i 20-årsåldern, han bar som gärningsmannen gympa-brallor.
– Det var en sju, åtta skott. Det smällde många gånger. Han som sköt hade gympabrallor och rånarluva på sig. Och han fortsatte att skjuta när den andre killen låg ner. Flera skott, säger ett vittne.
-Pettersson säger gympabrallor är uniform i förorten så det säger inte mycket. Däremot har jag efter en skjutning på Älvsjö station och en på Uddevalla station samma kväll viss förståelse för att folk tar flyget, tåg verkar farligt…
***
Jag har alltid undrat: Var kommer alla vapen ifrån?
Måste skapa ny Worlpressanvändare varje gång jag ska/vill göra en kommentar på Petterssons. Skumt. Ingen av mina numera 12 användare är godkänt och fungerar.
Varför har du tolv användare när det räcker med en?
Jag har inte ändrat något eller blockerat någon Ryan.
Fungerar nu. Har just nu bara en, min ordinarie WP. 11 st är raderade.
Bra, tack det underlättar. De som skriver skit byter alias hela tiden.
Pettersson
Idag har jag sett massor av människor med gympa-/tränings-/mjukis-byxor med tre längsgående revärer på båda sidor. Det måste finnas hundratusentals bärare av detta plagg just nu i vårt land.
Ett signalement som garanterar att ingen blir gripen.
Vi har alldeles för många som är klädda för campingsemester året runt i detta land.
Förortspyjamas. Det är bara några tusen som har sådan och pistol samtidigt.
Rättning på byxor!!
RINKEBYJEANS KALLAS DET JU!!😩
Buss är också farligt. Särskilt miljövänliga gasolbussar. En sådan exploderade nyss vid Klaratunneln i Stockholm, nu helt nedbränd!
Rök över hela Stockholm!
Miljövänligt?
Huvudsaken den är ”miljö o. klimatvänlig” och inte minst,att de kan återanvända brandresterna som finns kvar !
Tanten:
Om du vill pröva på att åka ”klimatvänligt”,läste jag just SL kommer att fortsätta köra på gas. Själv minns jag hur det var under kriget, då många dog av gengasen.
Kan fortfarande känna den då ”miljövänliga” gasen,i min näsa !
Vi skördar nu frukten av Eliassons arbete
Ungefär lika intelligent som att säga när det hänt ett mord,någon annanstans , att mördaren var i 20 års åldern, men inga andra uppgifter,
men utelämnade uppgifter är ju också signalement? Förr vädjade polisen om allmänhetens hjälp vid ett brott, antagligen vill inte samhället att brottet ska lösas, och få fram uppgifter vem som är överrepresenterade, för det
kan ju ge signaler om vem detta är, och kritikerna av systemet rätt!
Ett annat välkänt och förekommande benämning på gymnastikbyxor är
RINKEBYBYXOR!!
Åratal av feltänk, det är inte vapen som ska förbjudas. Jag föreslår förbud av försäljning och bärande av gympabrallor som lösning på dessa skjutningar.
I övrigt verkar statsministern inte särskilt engagerad. Skjutningen gjorde honom tydligen inte förbannad, på riktigt.
Jag tycker för min del, att man borde dela ut vapen till alla som så önskar i s.k. utsatta områden
Låter kanske farligt, men tänk på att varje fullträff sparar miljoner kronor av statens pengar.
Så om avskjutningen av dessa exklusiva varelser skulle öka, kanske det skulle bli pengar över till annat.
Inget signalement?
Då är han mörkhyad! Den kopplingen är glasklar. En indikation av otaliga
på den pandemiska galenskapen som härjar fritt i vårt arma land!
Adidaskriget har kommit till Sverige…dom är tydligen idrottsintresserade våra mörkhyade vänner…:-)
Man underlåter att göra det enkla för att göra sitt bästa. Det borde vara olagligt. Ännu allvarligare om cheferna inte vill att deras poliser gör sitt bästa. Vad håller myndigheterna på med egentligen?
Om alla som ser någon med gympabrallor på stan ringer polisen och anmäler detta så kanske det kommer ett mer specifierat signalement
Bra ide! men anmäl på nätet istället, har hört att det ska gå!
Finns det inget signalement så har inget brott begåtts i dagens trygga heligt mångkulturella idiotoska patetiska och vidrigt vänsterextrema Sverige !