BROTTSLIGHET. Basir Sherzad kom till Sverige som ”ensamkommande barn” 2015. Han har varit bosatt i Leksand, där han gått i skola och arbetat på konditori. Nu har han dömts till fängelse och utvisning för sexbrott mot flera unga flickor.
Målet har två målsägande, NN1 och NN24, men bland vittnesmålen finns utsagor om att Basir ska ha antastat fler.
Vad gäller Basir finns det inga uppgifter om någon åldersutredning. Enligt uppgiven ålder ska han ha varit 18 respektive 17 år när gärningarna begicks. Han har dock gått på fritidsgård två gånger i veckan där nedre åldersgräns är 20 år enligt förhöret.
Basirs väg genom det svenska asylsystemet…
Okt 2015 – ansöker om asyl
Okt 2017 – får avslag
Nov 2017 – överklagar avslaget
April 2018 – överklagandet avslås
Juni 2018 – migrationsöverdomstolen ger ej prövningstillstånd
Juli 2018 – beslut om utvisning vinner laga kraft
Juli 2018 – samma dag som utvisningsbeslutet vinner laga kraft ansöker han om gymnasieasyl
Aug 2018 – får avslag
Aug 2018 – överklagar avslaget
Aug 2018 – överklagandet avslås
Sept 2018 – beslutet vinner laga kraft
Okt 2018 – belades med ettårigt återreseförbud som börjar gälla när han lämnat Schengenstaternas territorium
Enligt Migrationsverket finns inget hinder för utvisning.
Tingsrätten bedömer båda flickornas berättelser som mycket tillförlitliga. Badirs utsagor bedöms inte som trovärdiga. Han döms för sexuellt ofredande och våldtäkt mot barn till fängelse 1 år och en månads fängelse samt 5 års utvisning. Dessutom ska herr Sherzad betala skadestånd på sammanlagd 126.000 kronor till flickorna.
***
Tydligen är dessa företeelser inte så hög prio på längre utan nu är det näthatare som är det stora problemet. i Sverige.
En gammal klassiker, flytta fokus från dom riktiga problemen i samhället till påhittade struntproblem och utse en Svensk hjälte.
Fy fan va lågt fy fan.
Ett ensamkommande ”BARN” döms för sexuella övergrepp på BARN ?
Många barn är och blir det !!!!!!!!!!
Döms ej till fängelse.
Döms till en mycket behaglig tillvaro på något av Kriminalvårdens fina fullservade hotell och inget annat och efter avräknad häktestid och villkorlig frigivning efter 2/3 så är detta Kriminela ”BARN”snart ute igen och kan fortsätta med sin böjelse.
Ska bli skönt att efter snart 36 år som fångvaktare inom kort gå i pension och slippa dagens mångkulturella lekstuga innanför murarna.
OCH HÄKTENA ÄR ÖVERFULLA AV DESSA INVÄLLARE som dessa naiva pk politiker har släppt in utan att bry sig om sin Svenska befolkningen som får lida av våldtäkter ,rån,misshandel, sämre välfärd och högre skatter.
🙁
Sverige är 2019 tryggt säger landsfader Löfven bakom sina livvakter !
Sådana väljare sådan politiker, det är tydligen lätt att glömma.