De tolv thailändska pojkarna hittade vid liv och oskadda

UTRIKES. Alla de tolv pojkar som varit försvunna i ett grottsystem i Thailand i nio dagar har hittats vid liv. Det bekräftar en regionguvernör. Även deras 25-årige fotbollsledare har hittats.

En massiv sökinsats har pågått i Tham Luang Nan Non-grottan sedan pojkfotbollslaget försvann. Dykare har kämpat mot stigande vattenflöden och trånga passager.

Experter från bland annat Kina, Japan, Storbritannien och USA har kallats in och deltagit i räddningsarbetet.

-Härligt säger Pettersson…

https://youtu.be/ESWKPs4JqDM

8 thoughts on “De tolv thailändska pojkarna hittade vid liv och oskadda

  1. Vi andades ut idag och tackade Gud för livet. De är som sagt inte ute ännu men nu kan de få mat, lampor o hälsningar från glada föräldrar. Jag som bor där o läser Thai media har också förståt att det varit svenska frivilliga på plats. Härligt med goda nyheter.

  2. Pris ske Gud att ungdomarna räddats från detta skräckscenario!

    Emellertid hade det ju varit önskvärt att få en förklaring avseende anledningen till att de beslutat sig för att välja ett sådant riskfyllt utflyktsmål, då det är allom bekant att utforskandet av grottsystem kräver sällskap av såväl expertis som specialutrustning – icke minst med tanke på ansvaret för de unga upptäcktsresandena.

    Det verkliga livet är allt aningen mer komplicerat och ödesmättat än då de Hitchcock-introducerade Tre Deckare under Jupiter Jones ledning kastar sig in i allehanda äventyr och alltid klarar sig utan större blessyrer –
    för att inte nämna Bröderna Hardys överlevnadsförmåga.
    Förbaskat trevliga böcker, förresten! Har de flesta av dem kvar.
    Andreas 🙂

  3. Mycket glädjande ett mirakel. Att dom inte svultigt ihjäl. Lite matsäck kanske dom hade med men det kan ju inte ha räckt länge.

KommenteraAvbryt svar