S-taktiken att spotta dem som klagar i ansiktet är lika effektiv som Reinfeldts taktik var

VALET 2018. Socialdemokraternas strategi att spotta sina kärnväljare i ansiktet i fyra år och kalla de rasister om de klagar visade sig vara lika effektiv som Reinfeldts. “Sverigedemokraterna rusar uppåt i den senaste opinionsmätningen från Yougov, som görs på uppdrag av Metro. Partiet har ökat från 23 till 28,5 procent…Ökningen beror till stor del på att väljare överger Socialdemokraterna för SD” skriver Tino Sanandaji. 

Det är inte för sent för regeringen att vända opinionen. Några tips:

• Amnesti till ensamkommande Afghanska barn var populär, men glöm inte att ge amnesti till ensamkommande Marockanska gatubarn

• Klassisk socialdemokratisk politik som ökad barnbidrag till gifta barn, bostadstillägg till polygama män och maxtaxa på koranskola

• Bygg ut välfärden med fler kamelfarmer

• Förklara att Sverige visst fått fler poliser, bara man räknar in ökning av moralpoliser

• Förolämpa danska socialdemokrater och kalla de “motbjudande“, ingå valsamarbete med Erdogan och Muslimska Brödraskapet

• Fixa våldtäkter med LAS och festivalövergrepp med löntagarfonder

• Skydda Malmöbor mot maskingevär med plastarmband

• Låt Anne Ramberg inspirera S-valslogan 2018: ”Humanismen kräver att de gamla ska göra avkall på sin välfärd”

-Pettersson tackar för det och funderar på att lägga till lite men avstår, ni vet ändå…

16 thoughts on “S-taktiken att spotta dem som klagar i ansiktet är lika effektiv som Reinfeldts taktik var

  1. Tidigare idag kom det länge väntade domslutet mot Liviu Dragnea, PSD:s ledare (PSD = Partidul Social Democrat): 3½ år i fängelse (ej villkorligt) för maktmissbruk och anstiftan till … andra saker.
    När blir det likadana nyheter från Sverige ???

    • I repris – en kommentar som ”försvunnit” sedan igår:

      Hollow Creek

      20 06 2018 at 18:25 la En icke-nyhet

      An ‘icke-nyhet’, not worth mentioning. Don’t worry, I won’t upset you.
      Only a few words about the turmoil going on here: the abusive corrupted political vipers, lizards and polecats are cornered and, like all wounded animals, they react violently. They are not physically wounded, but they are losing foothold.
      My brave Romanians, do not give in, bite their heads off !!

      Gilla

      0 0 Betygsätt

    • L.Dragneas och partiets ändamål har varit och fortfarande är:
      1. avsätta Laura Codruta Kövessi, chefåklagare inom DNA (Directia Nationala Anticoruptie – Nationella Direktoratet mot Korruption)
      2. avskaffa DNA
      3. avsätta landets president, Klaus Werner Iohannis.

      Och, naturligtvis, är alla PSD-are och övriga i riksdagen (dvs röda koallitionen mellan PSD + ALDE) på L.Dragneas sida och vill att han överklagar domslutet.
      Tusentals hederliga rumäner är ute på Victoria Torget i Bukarest och vaktar över rättvisan lugnt och med värdighet.
      Ingen fara: finns inte tillräckligt med zigenare kvar i landet till att köpas av PSD som ’motdemonstranter’. Var har zigenarna tagit vägen …. ????

      • De och justitieminister Tudorel Toader hade redan röstat i parlamentet och senaten för att – till sin fördel – ändra på hela artiklar och paragraf om korruption och maktmissbruk i Penal Law (Straffbalken på svenska ?)
        Dragnea dömdes först och främst för att ha anställt ett par personer inom en statsinstitution (om minderårigas skydd).
        De personerna anställdes formellt, de tog emot höga löner utan att nånsin´behöva komma till arbetsplatsen.

  2. Toppen, toppen…viss ironi, men sant så sant !

    Detta låter sjukt…sinnessjukt…men, så har vi haft det i Sverige och har det fortfarande.
    När andra länder skrattar åt Sverige, och denna sk. regering, och kallar den Sverige-modellen….med ett as-garv.

    Jag vet inte vad som är mest sjukt….
    att vi har en sk.stadsminister med följe, som inte förstår att de är helt vilse, eller att de inte förstår, att hela världen skrattar åt dom?

    Ps. Såg en annons för 😳 Socialdemokraterna, med bild på den sk. stadsministern, där han sa att brottsligheten minskar i Sverige… 😴
    Sen i nästa mening ska han ordna med 10 000 fler poliser ….
    Förstår ni vad jag menar….?
    Kanske inte alla indianerna i kanoten, eller den vassaste kniven i lådan.

    Vill ni ha denna sk. ledare i 4-år till ?

    Låt VAL 2018…bli ett val i FÖRSTÅND !

  3. SD enligt mätningar 29% ! Blir nog ingen lugn helg för Eliasson, Löfven, rikspolischefen och Säpochefen. Kanslihusets belysning tänd nätterna igenom, spring i trappor och in och ut i dörrar. Tomma ögon med stirrande blick, önskar jag dem . Glad Midsommar Landsvikare ! 😊

  4. Sant, det räcker för att det ska vända sig i magen på mig. Vi är ett muslimskt land, där olika lagar gäller för muslimer och för övrig befolkning. Precis som sharialagen ser ut. Ofattbart att man medvetet skapar ett parallellt samhälle och så skyller man på SD och rasism. Jag fattar inte hur blinda folk kan vara!

  5. Skicka alla Finlandsbåtar i skytteltrafik till Medelhavet och ’rädda’ alla ’flyktingar’ tillbaks till Sverige. Alla bar och buffenotor står svenska skattebetalare för.

  6. Amnesti till alla mördare från IS är också ngt behjärtansvärt verkar Feministregeringen o Alliansen tycka, helt normalt om man är sosse.

  7. SD får se upp, i 7 klöverns desperationen så vill enligt nyheter i SVT inte helt oväntat en majoritet av väljarn i Centerpartiet och Liberalerna regera ihop med S efter valet !
    Att det efter 9 September kan bli vilken politisk sammansättning och sörja som helst i riksdagens sandlåda bara för att hålla SD utanför politiskt inflytande är uppebart.
    För 7 klövern är ju inte Sveriges väl och ve det viktigaste utan att sanningar aldrig sägs och att SD och övriga s.k populistiska partier till höger om mångkulturella Moderaterna inte kommer fram och till tals.

    • Det är ju så att om SD skall hållas i styr så måste alla de övriga 7 bilda ett nytt parti tillsammans och varför inte döpa detta till just 7-klövern eftersom det har existerat i snart 15 år.
      Efter valet 2018 blir 7-klövern tvungna att bedriva samma politik om dom skall bli större än SD.Jag för min del är övertygad om att dom kommer att göra detta. Politiken som dom kommer att föra går ut på att man slopar gränsbevakningen totalt och släpper in samtliga som vill komma in i Sverige oavsett deras ärende här, Så var på er vakt för landet kommer att översvämmas av kriminella element.

  8. Tino Sanandaji har en suverän analysförmåga.

    Ironisk, men en spegling av en verklighet, som tyvärr har blivit sann.

    För 2,5 år sedan , gjorde tidningen Dagens Samhälle ett bra reportage med och om, nationalekonomen Tino Sanandaji.

    Rubriken på artikeln var ”Masspsykosen är snart slut – sedan får vi öppen debatt” .

    Så här en favorit i repris.

    http://www.dagenssamhalle.se/nyhet/masspsykosen-aer-snart-slut-sedan-far-vi-oeppen-debatt-21151

KommenteraAvbryt svar