20.000 sökte asyl i Japan, 20 fick…

INVANDRING. Antalet människor som söker asyl i Japan ökade under 2017 med 80 procent jämfört med året före. Men av de nästan 20 000 asylsökande var det endast 20 som fick sina ansökningar beviljade, enligt den japanska regeringen.

Under de senaste åren har antalet som söker skydd i landet stigit då fler utnyttjat möjligheten för människor med giltiga visum att arbeta samtidigt som deras asylskäl utreds.

Regeringen beslutade förra månaden att begränsa rätten att arbeta för människor som Japan betraktar som flyktingar. Det har lett till att antalet ansökningar gått ner med 50 procent.

-Pettersson säger att i Japan, med 127 miljoner invånare, sätts de egna medborgarna och deras säkerhet först…

6 thoughts on “20.000 sökte asyl i Japan, 20 fick…

    • Tyvärr är våra sk folkvalda politiker helt obildbara så vi får dras med skiten fram till vi tar lagen i egna händer och rensar ut ALLT som är obrukbart för landets framtid.

  1. Underbart att det finns länder som inte släpper in vad som helst över gränserna, dum Sverige borde ta efter länder som har ryggrad..

KommenteraAvbryt svar