BROTTSLIGHET. Uppemot 60 gravar har utsatts för stölder och skadegörelse i Malmö och brottsvågen växer, rapporterar 24Malmö. Nu kommer uppgifter att skadegörelserna och metallstölderna är mer omfattande än tidigare anat.
Kyrkogården saknade ett dekorationskors i brons. På kyrkogårdsförvaltningen kan man inte bekräfta att det är så många som 60 gravar som drabbats av skadegörelse och stölder. Driftchef Anna-Carin Forsman berättar att dessa brott går i vågor och har pågått under fler års tid.
Östra kyrkogården är mest drabbad det senaste året. Framförallt är det stöldbegärliga metaller såsom koppar som är tjuvarnas mål, men även koppar är högst intressant.
-Pettersson har tidigare skrivit om hur en del zigenare bor men vi tar en repris.
De som organiserar det som inte finns enligt PK, människohandel, organiserade tiggerier och stöldturnéer, storskaliga bedrägerier osv.
Kanske lite fördelningspolitik skulle hjälpa – ziggisar emellan.
Zooma in och se er omkring HÄR
Helt klart finns det många zigenare som är utfattiga och lever i misär. Lika klart finns det en hel del som lever överdådigt.
Bilderna är från Rumänien och Moldavien, där zigenarhövdingarna slagit sig ned – på frågan var rikedomarna kommer ifrån svarar samtliga metallhandel.
För enligt de resande romerna ska man dela med sig av sitt överflöd
Nåväl, skapliga hyddor romernas kungar har, och den guldfärgade slipsen på herrn är just guld och jävligt tung…

Dessa brott går i vågor,säger man från ansvarigt håll….
Zigenare stjäl vad de kommer över,på närmast möjliga plats,sett från lägret !
”De fattiga EU-medborgarnas” fordon är ju ofta en typ äldre skåpbilar.
Här rymmes en hel del men långtifrån allt,trots att de lastar åken,så underredet berör vägbanan,och däcken håller på att explodera,på hemvägen till Svarta Havs-länderna !
87% av våra röstande tyckte att vi skulle ta emot packet i obegränsade mängder!
=> 87% av våra röstande borde omyndigförklaras!
=> 87% av våra röstande borde inte få behålla sitt körkort!
EN av våra röstande (”öppna ERA hjärtan!”) borde berövas sitt körkort direkt. => Han demonstreade extremt dåligt omdöme! (Alzheimers?)
Verkligheten ger den nakna sanningen!
Ja, de pengarna som ”Svensson” inte ont anande lägger i muggen hos ”Hejhej” utanför ICA, de hamnar så småningom i ett lyxbygge nere i Rumänien.
Fast, det var ju ett påhitt och Fake news, det där med organiserat tiggeri, eller hur var det nu, PK-media?