TEKNIK. Det blir det största kryssningsfartyget som någonsin existerat – 18 våningar högt och med plats för 6 777 personer. När Symphony of the Seas har premiär i april 2018 utlovas ”en helt ny semesterupplevelse”.
Fartyget, som ägs av Royal Caribbean, kommer ha Barcelona som bas och användas för veckolånga kryssningar i Medelhavet under våren och sommaren 2018. I oktober förflyttas jättebåten till Miami för turer runt den karibiska övärlden.
Utbudet ombord är både enormt och världsunikt. Golfbanor, klätterväggar, surfvågor, skridskobanor, 20 restauranger, ett fullstort vattenland, musikalscener och en park med 12 000 tropiska växter är några av attraktionerna. Ett fartyg lastat med häftiga upplevelser och Pettersson antar att man slipper…

Då de skriver om att Spanien är sura på turister är dessa stora kryssningsfartyg orsaken, de glömde nämna det i rapporteringen. De tar enorma mängder passagerare och de lägger till i tex Barcelona. Då ska de gå ut på stan och vandra omkring, allt blir överbelastat. Avlopp, gatorna är packade och innevånarna kan inte gå ut.
Det är en ny populär stad i Kroatien som har 4000 innevånare. Då det kommer in några fartyg per dag blir det 12 000 eller fler till. Det som disk är att begränsa antalet kryssare per dag och max en. Denna kryssare kommer vara väldigt ovälkommen, de äter på båten så det kommer inte in några kulor till orten för att fixa avlopp,toaletter-systemen svämmar över, det blir skit på stranden, turister som betalar för hotell klagar.
Det är som husvagnssemestrare-de från öst hade med sig konserver från hemlandet, de utnyttjar alla resurser, skräpar ner, belastar naturen. Husvagnsparken tjänar en del men många parkerar på P-platser efter vägen och fyller på soptunnorna.
Man räknar hur mycket en turist gör av med per dag och styr efter det flödet
För vem/vilka byggs detta fartyg, inte till oss det där s.k vanliga mindre vetande folket som arbetar och via skatt betalar välfärdsnotan väl ?
Nej, tänkte väl det.
Ny smugglarbåt kanske. Kanske svenska skattebetalare står för notan om den går mella Nordafrikas kust direkt till Gbg. Skytteltrafik.
Någonting för hemvändande jihader att sikta in sig på.
<>lite Historia på nattkröken…oxå en nöjesresa, då
för 117 år sens…då blev nidingarna iaf straffade
Prins Carl (båten) skrotades på 30-talet, en vän kom
över ”handtaget” till ångvisslan, den lär Nordlund ha
dragit i under resan…har visslan i bråten ute i förådet,
tror knappast att fingeravtrycken finns kvar?
https://sv.wikipedia.org/wiki/Massmordet_p%C3%A5_%C3%A5ngaren_Prins_Carl
”Så utvecklades hans inställning till fiendskap mot samhället”.
Ovanstående citat är från länken. Osökt tänker jag på det fiendeskap som finns mellan religioner inte bara där utan även här. Utvecklingen har bara börjat.
En styggelse, det är vad den är. Skulle aldrig segla på ett sånt flytande hotell vare sig som Passagerare och framför allt inte som Besättning.
Ingenting för riktig sjöfolk.
Allt om mästare på migration:
https://academy.allaboutbirds.org
Luftföroreningar till havs ökar hela tiden, medan de landbaserade utsläppen minskar. Om utvecklingen fortsätter som idag så är sjöfarten den största utsläppskällan i Europa år 2020, till och med större än alla landbaserade utsläpp tillsammans.
Enligt utsläppsanalytiker i Tyskland och Bryssel som The Guardian pratat med släpper ett skepp för knappt 9000 passagerare ut svaveldioxid motsvarande 376 miljoner bilar, koldioxid som 83 678 bilar och mer kvävedioxid än all trafik som passerar genom en medelstor stad. Det är dessutom summor som förväntas öka. 2006 åkte 15 miljoner människor med kryssningsskepp. Tio år senare var summan 24 miljoner passagerare.
Kanske någonting att åka med för dem, som förskingrar våra pensionspengar
Åka båt är härligt. Undra vad som hände med bygget av Titanic nummer 2??? Någon som vet?
Båten var beställd av en ganska excentrisk Australiens miljardär. Lite olika faktorer stoppade har jag hört, tydligen gav han sig on i Australiens politik och tappade intresset för båten. Dessutom verkade det som om det skar sig rejält med de kinesiska producenterna. Dessutom verkade konceptet vara svårt att uppfylla. Idén var att hela skeppet skulle vara en kopia och man använde dåtidens kläder…. man skulle kunna bo i olika klasser. Men tredje klass på den tiden innebar att man sov i stora salar, sen gick ut i korridoren för att göra sina behov. Morgonen efter spolades de rena💩
Inte förenligt med dagens krav på båtar.
Ytterligare ett problem var brist dokumentation av båten , de foto som finns , är tagna när Titanic gjorde en anhalt i England, innan hon påbörjade resan över Atlanten. De var tagna av en 12 årig pojke om jag inte minns fel.
Synd att projektet haltade , hade varit kul att se byggt!
/Titanic fantast
Det hade varit roligt att se nya Titanic.
Ja visst. Åka båt är härligt, men det här är ingen båt.
Detta är ett skrytbygge ämnat för triljardärer.
Perfekt för kulturberikare att vila upp sig på efter förlusten i ex Raqqa, för nånstans ska ju dessa fredliga, humana, godhjärtade, underbara, mjuka, ärliga ( nu mera kallade ungdomar) vila upp sig innan de far iväg till de 72 oskulderna. Sveriges skattebetalare kan betala….då vi vet efter våran sk. ledare säger att det är en vinst…..och Sverige har pengar i överflöd.
De som stred och befriade Raqqa är bara jobbiga, då de förstörde det harmoniska livet som kulturberikarna försökte ordna.
Ps. Detta ovan är ironi !
Tack och åter tack till alla som stred mot terroristerna och befriade bl.a Raqqa….det finns förhoppning om mänskligheten. 💐
He asked an old woman why she’s alone on a cruise ship. Her response is priceless!
http://www.youtube.com/watch?v=3zxOwjlcJUY
Ett bevis på att människan kan konstruera de mest fantastiska konstruktioner.
Ja dessutom att människan fördummats till den milda grad,att de betalar dyra pengar,för att fraktas runt i ett enormt superhotell på havet. Tänk er 6-7.000 personer som skall samsas om det begränsade utrymmet,som ett sådant bygge erbjuder. Och detta i en hel vecka !!! 🙁
Själv skulle jag betala,för att slippa en sådan ”marknadsresa”….
Du som tryckt tummen ner,önska jag en skön avkopplande resa bland de andra dryga 6.000 !
Som ung var jag sjöman i drygt ett år det räcker för min del…Vad jag möjligen kan tillönska dig,är en vinterstorm på N-Atlanten. Det är en verklig upplevelse,som du aldrig skulle glömma !
Inget fel med att vara sjöman, jag gick ut när jag slutade grundskolan som 14 tårig och började min 4 års utbildning till Matros, I Tyskland ett lärlingsyrke med avslutande Matros examen (Gesäll prov) innan man fick kalla sig för matros.
Hönsmamman:
Allting som gynnar storkapitalismen går att genomföra. Även om detta ”fartyg” inte kan konkurrera,med Klimatuppvärmningens ivrare.