MEDIA. Här har Marcus ett problem. Så många journalister finns inte…
Om vi startar ett kvoteringssystem med 50% kvinnor i bolagsstyrelser kräver jag även 50% journalister med högeråsikter inom Public Service.
— den där hemska centristen (@marcusdubbelv) September 3, 2017

Det behövs minst 2 för 50%.
Dock om dessa 2 finns är tveksamt, i all fall bland yrkesjournalister, de är alla nästan utan undantag vänsterpropagandister (m.a.o. inga journalister).
Varför är svenska journalister så vänstervridna? Vet de inte vilken vidrig ideologi kommunismen är och hur många milioner liv har på sitt samvete?
Visst vet de det. En fullständig gåta för mig varför utbildade människor främjar människofientliga ideologier – kommunism och islamism. Förklara någon som vet!
Jag nöjer mig med att publicservice media försöker vara neutrala så långt som möjligt och därmed stärka och skydda demokratin. Inte som idag med alla dessa DDR- och Kuba -kramare på SR/SVT som har tagit på sig uppgiften att vara Sveriges regimmedia.
Det blir nog tyvärr mer, vidrigare och en aggresivare hjärntvätt i framtiden!
Dessutom kommer en. ett förslag från ”public service” avgiften bli obligatorisk för ALLA!
D.v.s. även dom som säljer sin TV eller aldrig haft någon kommer enl. förslaget ändå att tvingas betala!
Förslaget skall inlämnas för behandling den 17:e november!
Mitt förslag är att 99% av dagens SVT:s anställda rensas ut och ersätts med normala människor med vett sans och sunt förnuft.
Och TV avgiften skall naturligtvis vara frivillig, precis som annan media. Vill jag inte köpa en tidning så avstår jag, samma med TV. Varför ska man tvingas betala för något som man inte har?
Fullständigt vettlöst!
Janne
TV-tittande skall vara gratis för alla. Nu tittar somliga på Al Jazeera. De betalar inte ”innehavsavgift” för mottagare. Ingen kontrollant våga besöka no-go zones. Med skatt istället för avgift ökar SVt & SRs budget. Ökar gör också försöjningsstödet. Bingo för skattebetalarna, eftersom fler program kommer vara arabiska.
Man får väl programmera om deras små hjärnor.
Omöjligt, går inte
Man kan inte programera om något som inte finns.
Hehe lustigt ! satt just å funderade varför 99% av journalisterna är så vänster , när ja titta in hos pettersson ! Blir nog omöjligt att kvoter in 50% journalister med högersympatier ! Vi får nog vara nöjd om 1% har ”rätta” åsikterna !!
Nähädu, sånt skojar man inte om! Det är bara invandrare som ha rätt att kräva!