Man undrar ändå hur detta är möjligt?? Nyheter 24 uppger att Nybro kommun har sammanlagt 1,636 miljarder i skuld??!!! I artikeln står det att länets kommunkoncerner har 14,2 miljarder i skuld? Vilket gäller? Det är lika mycket som vissa länder har i skuld. Hur skall detta sluta för lilla Nybro? Hur är det ens möjligt? Värre kommer det att bli med investeringar i skola, sjukvård och äldreboenden som behöver förbättras med renoveringar eller nybyggen. Stackars befolkningen – när skall de kunna lösa detta??? Hur mycket har konstverket ”glas i centrum” kostat att renovera? Enligt Nyheter24 har de klarat av första etappen men måste vänta till våren 2017 när de får lite mer pengar???? Toklandet ???

Fantastiskt! Lilla Nybro har en skuld, som är större än den svenska statsskulden!
Joooo då, det finns minsann MASSOR med pengar i Sverige! (IRONI!!!)
”Stefan Löfven anlitar clowner för att sköta invandringen
Publicerad 14 juli 2017 kl 10.08
INRIKES. Sammanlagt 25 miljoner kronor satsas nu på så kallade förbättrade migrationsprocesser i Sverige. Pengarna går till fyra olika aktörer, däribland Clowner utan gränser, skriver Migrationsverket i ett pressmeddelande. Organisationen ska ”leka” sig till en bättre integration.”
http://www.friatider.se/stefan-l-fven-anlitar-clowner-f-r-att-sk-ta-invandringen
Nybro kommun har en befolkning på 20 311 personer. Det innebär att varje kommuninnevånare har en, av ansvarslösa politiker påtvingad, skuld på runt 80 000 kronor. 2014 var andelen invandrare i kommunen 16% (idag kanske 50%?).
https://sv.wikipedia.org/wiki/Nybro_kommun
http://www.ekonomifakta.se/Fakta/Regional-statistik/Din-kommun-i-siffror/?compare=1®ion=0881
De ska bara ha några fler invandrare så blir det jämnt i alla vågskålar, lugnar politikerna med. Framtiden kommer med båt över Medelhavet och flygs in som kungligheter.
Nybro har långfristiga skulder på 1636 miljoner alltså 1,636 miljarder vilket naturligtvis är för mycket men sossarna har allt för länge styrt i arbetarstaden.
Betänk dock att Konsum, COOP eller vad de nu heter, inte klarade av att driva sin butik i staden utan sålde till Axfood.
”Båd’ stat och lagar oss förtrycka,
vi under skatter digna ner.” Ur Internationalen!
Öppna era hjärtan,fast dom menar öppna penningspungen.Dom har ju glömt att sociala välfärden var ju till för svenskar,inte allsköns pack som blir hit lurade av lättförtjänta pengar.Vakna för fan.Mvh Adolf
Människor som ser helheten och vad som sker i realiteten skall nagelfaras i all oändlighet.
http://www.skd.se/2017/07/14/mangkultur-fungerar-inte/
Det första man ser vid ett besök på Nybro kommuns hemsida är en flicka iförd hijab. Färgstiliserad och på kant. Där ser man tydligt prioriteringen.
Vill inte ens titta. Räcker med allt som rör sig på gatorna i min centralort.