INVANDRING. En handläggare på Migrationsverket i Västerås beviljade ett permanent uppehållstillstånd trots att en Säpo-spärr var inlagd i ärendet. Nu döms kvinnan för tjänstefel till dagsböter.
I januari 2015 uppdagades att en handläggare på Migrationsverket i Västerås beviljat en person permanent uppehållstillstånd trots att det fanns en så kallad Säpo-spärr registrerad i ärendet. Spärren innebär att Säkerhetspolisen ska få yttra sig i ärendet om Migrationsverket överväger att bevilja tillstånd, men i det här fallet beviljades uppehållstillstånd utan att Säkerhetspolisen blivit kontaktad.
Säkerhetspolisen fick information om det inträffade i samband med att personen som fått uppehållstillstånd också ansökte om svenskt medborgarskap.
Handläggaren har nu dömts för tjänstefel av Västmanlands tingsrätt till 30 dagsböter men jobbar kvar på Migrationsverket om personen med Säpo-spärren fått behålla sitt PUT förtäljer inte historien.
-Pettersson tycker Migrationsverket är oerhört inkonsekventa. Igår stod en av Migrationsverkets chefer i SVT och sa att regler var till för att följas till punkt och pricka, men då gällde det en handplockat IT-specialist som arbetade med ett system till den japanska börsen och som var en av världens bästa på datorsystem.
Han arbetade i Sverige, trivdes, tjänade bra och betalade skatt som man skulle men en tidigare arbetsgivare hade missat eller struntat i en tilläggspensionsinbetalning och nu skulle den handplockade IT-specialisten ut. Regler ska följas sa Migrationsverkets chef…

Själva Migrationsverkets existensberättigande må anses förverkat och bör med det snaraste upphävas och förklaras ogiltigt. Globalistjuckarna har åsamkat tillräckligt med skada och har med all tydlighet visat att de agerar tvärt emot vad som normalt anses vara nationens verkliga intressen. Anders Danielssons försmädliga attityd överträffas endast av hans repulsiva yttre. En syffisant typ som på intet sätt har Sveriges väl och ve för ögonen!
Andreas.
KVINNANS sk SLARV , Blev ett rån MOT sverige , Har hon blivtit BEFODRAD ?
Klart att regler måste följa hur felaktiga korkade och idiotiska dom än är.
Utvisa hela Migverket till Nordkorea, där kommer stensäkert trivas.
Enkel lösning, ta av Migrationsverket och dess personal rätten att utfärda permanta uppehållstillstånd.