GOTT OCH BLANDAT. Sveriges före detta statsminister Göran Persson tog 140 000 kronor för en föreläsning på 45 minuter i norska Porsgrunn, söder om Oslo. Alldeles för mycket, anser borgmästaren Robin Kass. – Ett osannolikt högt arvode, säger han till den norska tidningen Varden.
”Att en före detta politiker har sådana avgifter för att hålla en föreläsning visar att han inte borde ha blivit inbjuden att tala om tillväxt i det område i Norge som har högst arbetslöshet”, skriver chefredaktören Erik Enger i Porsgrunns Dagblad.
-Pettersson undrar om inte norrmännen frågade vad det kostade först? Prissättningen är fri och de visste väl att Göran Persson är socialdemokrat…idag bor socialdemokraten på ett gods värt minst 50 miljoner…
Den förre socialdemokratiske partiledaren låter för övrigt hälsa att pensionärerna gnäller i onödan. Han och Anitra klarar sig utmärkt på pensionen.


Det står ingenting angivet om den summa de arma Porsgrunnsentusiasterna erbjudit för att SLIPPA lyssna till den övergödde gamle baggen? Maken till syffisant och självförhärligande ex-politiker får man leta efter.
Andreas 🙂
Har man inte kollat innan vad arvodet är? Har man kollat och godkänt summan kan man INTE klaga bakefter.
Hur kan du som kund/åhörare på ett heldagsseminarium med minst 10-12 talare och en publik på 300 pers. veta vad de olika talarna får betalt?
Detta seminarium uppstod väl inte av sig själv det måste väl finnas någon som håller i trådarna. Även norrmännen måste förstå att Adelsmannen Göran Persson inte jobbar gratis. Robin Kass borde kanske kollat prislappen på Persson..
Svar till Hans Nilsson nedan. Det är en talarförmedling som arrangerar dagarna med diverse talare och sedan säljer åhörarplatser till företag via utskick och reklam. Var det nytt för dig?
32:an är lite mer modest han debiterar bara 100 000 kronor i timman, för de som är villiga till att lyssna på hans rappakalja.
http://www.friatider.se/fredrik-reinfeldt-lever-p-bidrag-lurar-till-sig-156000-kr-m-nad-trots-att-hans-bolag-drar-miljoner
Ett tips: Rösta här, när jag röstade hade SD 81,39% av rösterna!!
http://www.riksdagsval2018.se/
Med sån raketfart hinner SD kanske bli 87:an lagom till Lucia.
http://static5.comicvine.com/uploads/scale_small/0/77/1241896-200406.jpg
Och uppe på den nivån parkerar sig SD hela vägen fram till valet 2018.
Jonas Sjöstedt kan åka till Porsgrunn och berätta om övervinster.
Han skall ju betala tillbaka vad han tog från pensionärerna
Han lovade betala krona för krona Men löfte från en SOSSE är lika med NOLL Lövfen är ju ett annat bevis på tomma löften
Ett förhållandevis neutralt pgm kommer om några minuter nu på SR P 1 , virtuosimmitatören Göran G gör en parodi på Lövens samtal med Trump!
Ocker i Brottsbalken, känner sig sossar vara immuna emot. Fler exempel: socialistiska HSB och Riksbyggens (smusslar pengar till vänster centralamerika) fakturering mot kooperativ av boende som är förbjudna att äga sina lägenheter så som man i hela fria världen gör.
Kasst och betala då.
Han – och hans fru har ju sina feta pensioner att leva av?
Politiker, tjuvar allihopa…
Alla som har jobbat länge och haft en hög lön har höga pensioner.
Inget att skämmas för.
Mia
Alldeles sant att har man JOBBAT och inte lurat / myglat sig till, så visst.
Menar du då att alla med en låg inkomst som får
dålig pension ska skämmas över det?
Jag menar bara att det inte är fult att få en hög pension.
Inte heller att kunna uppfylla sin dröm att ha en stor gård på äldre dagar som Göran Persson.
För i så fall Mia ,så borde alla gamla gubbar och kärringar
som invandrat till Sverige skämmas ögonen ur sig, för dom
har relativt hög pension, men har inte betalat in till den?
Tony
De känner inte till ordet ”skämmas”, det enda de vet är att utnyttja !
Äntligen blev Mia och Tony ett par som lyssna och prata om problem 😊
Socialdemokraterna behövs för rättvisa, jämlikhet och solidaritet!
Så står det på deras hemsida, men det gäller väl som vanligt bara någon annan. Att proklamera för rättvis fördelning verkar inte betyda att sossarna själva måste dela med sig.
Intressant när PK-media svamlar om girige Trump, så har vi själva Persson som bara lägger på hög…
Det är samma sak när det i stora ord talas om att alla ska hjälpa till att ordnaboende åt ”flyktingarna”
Jag har inte sett en enda politiker ordna husrum hemma hos sig, men förväntar sig att alla andra ska göra det…
Tänkte just på samma sak, hur kan man vara så enfaldig att man betalar, skulle inte gå dit ens om jag fick betalt!!!!
Se vad jag nyss skrev nedan.
Skulle vara intressant att veta vilket ”företag” det är!!
Många företag betalar för sina anställda att gå på denna typ av föreläsningsdag där bl.a Reinfeldt snackar en stund. Som föreläsningsdagarna på Grand Hotell (!!) i torsdags eller fredags.
Låter som en form av indoktrinering!?
Om nån är så dum att man betalar den tjocksmocken 140 000 så är han att gratulera.
Han får den summan av företaget som arrangerar det hela. Sedan kanske publiken består av ett par hundra eller mer som lyssnar på flera talare under en hel dag. Reinfeldt håller också sådana en timmes föredrag för den summan. Men som sagt, vilka idioter spenderar en hel arbetsdag för att gå på seminarier där dom idioterna snackar. Vilka företag betalar för sina anställda att gå dit.